Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

İki Kadın Öldürüldü Ama… Gündeme Yerleşemediler!

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu 2020 Raporu’na göre, 2020 yılında erkekler tarafından 300 kadın öldürüldü, 171 kadın ise şüpheli şekilde ölü bulundu. Yaşananlara işaret eden Baro Başkanı Av. Ekrem Dönmez de Hatay’da öldürülen iki kadın noktasında durdu.

Tartışmaya açılan ve içeriğine yönelik saldırıların arttığı İstanbul Sözleşmesi, Hatay ve diğer kentlerdeki kadınların gündeminde ilk sırayı oluşturmaya devam ederken, kadına yönelik şiddetin faturası da, o faturaya eklenen kurbanların sayısı da artıyor.
Bu konuda bir değerlendirme yapan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, “Bu yıl 300 kadın cinayeti işlenmiş, 171 kadın şüpheli bir şekilde ölü bulunmuştur. Öldürülen 300 kadından 182’sinin neden öldürüldüğü tespit edilemedi, 22’si ekonomik, 96’sı da boşanmak istemek, barışmayı reddetmek, evlenmeyi reddetmek, ilişkiyi reddetmek gibi kendi hayatına dair karar almak isterken öldürüldü. 182 kadının hangi bahaneyle öldürüldüğünün tespit edilememesi, kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin görünmez kılınmasının bir sonucudur. Kadınların kim tarafından, neden öldürüldüğü tespit edilmedikçe; adil yargılama yapılmayıp şüpheli, sanık ve katiller caydırıcı cezalar almadıkça, önleyici tedbirler uygulanmadıkça şiddet boyut değiştirerek sürmeye devam ediyor” değerlendirmesinde bulundu.
Bu konuda, sosyal medya hesabı üzerinden kısa bir not paylaşan Hatay Barosu Başkanı Av. Ekrem Dönmez de yaşanan soruna dikkati çekti. “Hatay’da, Şule Yıldırım ve İzmir’de Saime Ü., evli oldukları erkekler tarafından öldürüldü” diyen Dönmez, “Gündeme yerleşmedi diye bir gün sonra unutulan, ‘ceğiz/cağız’ı diyen bile çıkmadı. Sessizlik, çözümsüzlük, önlemsizlik değil mi can almaya devam eden, erkek terörünün, cinayetlerin sebebi?” sorusunu sordu.   Tamer Yazar