İki önemli oyuncu…

İki önemli oyuncu…

Antakya sahnesinde

Tiyatro sahnelerinin ve televizyon ekranlarının başarılı ve bilinen iki ismi, Altan Erkekli ve Veysel Diker, “Şifa Niyetine, Anılar ve Türküler” başlığında sahneleyecekleri 2 perdelik oyunları için 24 Kasım’da Antakya’da Hataylı tiyatro severlerle buluşmaya hazırlanıyor.

Günden güne kabalaşan dünyanın tükettiği insana, “şifa niyetine” bir sahne gösterisi… “Müzikten beri, sözden öte” diye de özetlenebilecek süreçte, sözde ‘Altan Erkekli’, kendi yaşam hikâyelerini anlatacak. Müzikte ise ‘Veysel Diker’, sevdiği türkülerini piyano, keman, kontrabas, gitar ve perküsyondan oluşan orkestrası eşliğinde seslendirecek. Oyunu izleyenlerin önemli bir tavsiyesi var; “Şifa Niyetine” sahnede yerini aldığında, siz de orada olun!

-2 PERDELİK-

Orkestranın (piyano, kontrabas, gitar, çello, perküsyon) müziklere eşlik ettiği ‘Şifa Niyetine’ gösterisinde; Altan Erkekli, hayatı ile ilgili önemli kesitleri, Veysel Diker’de, Anadolu türkülerinin batı alt yapılı aranje edilmiş halini seyirciye sunuyor. Sözün ve müziğin iç içe olduğu süreç, seyircide, bazen hüzün bazen gülmeye dönük duygusal etkiler bırakıyor.

-KENDİ HAYATINDAN-

Altan Erkekli’nin kendi hayatından paylaştığı kesitler, içerik olarak, yakın Türkiye özel tiyatro tarihine ve cumhuriyetin sanatla olan ilişkisine seyirciyi tanık tutuyor. Veysel Diker’in seslendirdiği türküler ise kentleşme sonucu kendine yabancılaşma sorunu yaşayan hedef kitleye öze dönüşü amaçlıyor.

-ADAY GÖSTERİLDİ-

Gösteride yer alan türküler, Pasaj Müzik etiketi ile albüm olarak basıldı. Albüm sanatçısı Veysel Diker, buradaki performansıyla, 2019 yılında Altın Kelebek Müzik Ödüllerine aday gösterildi. ‘Şifa Niyetine’ gösterisi, 2017-2018 sanat sezonunda, Kültür Bakanlığı’ndan özel tiyatrolara verilen destek kapsamında, devlet yardımı alan oyunlardan bir tanesi.

Tamer Yazar