İkinci Bir Dalgayı Sonbahar gibi görebiliriz

İkinci Bir  Dalgayı Sonbahar gibi görebiliriz

Bilim Kurulu’nun Hataylı üyesi Prof. Dr. Alpay Azap’a göre, yaz ayları boyunca vaka sayılarında minik patlamalar ve sonbaharda ikinci bir dalga söz konusu olabilir.

Koronavirüsle ilgili dünya genelinde kısıtlamaların gevşetilmesine dönük adımlar atılırken, Dünya Sağlık Örgütü, ikinci ve hatta üçüncü dalga konusunda uyarıyor. Salgının ilk görüldüğü Çin de dahil pek çok ülkede kısıtlamaların çok hızlı kaldırılması halinde, koronavirüste ikinci dalganın başlamasından endişe ediliyor.
Konuya ilişkin DW Türkçe’ye konuşan, Bilim Kurulu’nun Hataylı üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, ikinci dalgayı yaz aylarında çok beklemediklerini, ancak bunun da gevşeme sırasında alınacak önlemlerle doğrudan ilişkili olduğunu söyledi.
Prof. Dr. Azap, “Ancak muhtemelen, yaz ayları boyunca biz küçük odaklardan minik patlamalar göreceğiz. Yani bir kişinin 10-15 kişiyi, 20 kişiyi hastalandırdığı, biz bunlara küçük patlamalar diyoruz. Toplumda virüsün hızla yayılmadığı, birinci ve ikinci halkadan üç, dört ve beşinci halkalara hızlı bir yayılımın olmadığı dönemi bekliyoruz. İkinci dalgayı, ancak sonbahar gibi görmek, çok istemediğimiz bir durum tabi, söz konusu olabilir” şeklinde konuştu.
-RO KATSAYISI-
Sürece ilişkin bir diğer tartışma konusu da, salgının bulaştırıcılık oranını gösteren R0 katsayısı üzerine oldu. Alpay Azap, R0 katsayısının (kabaca bir kişinin toplum içinde iyileşinceye kadar eğer bir tedbir alınmamışsa ortalama kaç kişiyi hastalandırdığını gösteriyor) bir değişken olduğuna dikkat çekerek, değişkenliğin hangi koşullara bağlı olduğunu şöyle anlattı:
“R0 katsayısı, toplumdaki duyarlı kişilerin ve bağışık olan kişilerin oranına göre değişiklik gösterebilir. Almış olduğumuz önlemlere göre değişiklik gösterebilir. O yüzden, bir hafta önce başka bir değerken, bir hafta, 15 gün sonra bir başka R değerine sahip olabiliriz. Diğer yandan, Türkiye’de bu konuda hesaplamalar yapan farklı ekipler var. Hesaplamalarda farklı veriler kullanılıyor. Bu veri farklılığına bağlı olarak da, farklı R değerlerine sahip olabiliyoruz.”
Türkiye’de yaklaşık bir haftadır R0 katsayısının 1’in altında olduğunu söyleyen Azap, 0.55’ten 0.9’a kadar farklı hesaplamalar olduğunu ifade etti. Alpay Azap, “Önemli olan, R0 değerinin 1’in altında olması” dedi. R0 katsayısının 1’in üzerinde olması, enfeksiyon zincirinin kırılmadığı anlamına geliyor. -Tamer Yazar-