İlaç Yok!

İlaç Yok!
Hastalar, ilaca erişmekte zorlanıyor. Eczacılar, çocuklar dahil her yaşta kişinin kullandığı çok sayıda ilacın piyasada olmadığını, hastaların güç duruma düştüğünü belirtiyor. Adana’nın Hataylı Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, sorunu TBMM’ye taşıdı ve Sağlık Bakanı Koca’dan “İlaçta fiyat güncellemesi” yapılması ile “yerli ilaç sanayinin desteklenmesini” istedi.

Hastalar, ilaç bulmakta zorlanıyor. Sıkıntı, haftalardır artarak sürüyor. İlimizde ve ülke genelinde, çocuklar dahil her yaşta hasta, tedavi için istedikleri ilaçları bulmakta güçlük çekiyor, kimi zaman da hiç bulamıyor. Türk Eczacılar Birliği Başkanı Arman Üney, yaptığı açıklamada, piyasadaki ilaçların yüzde 25’ine erişim sağlanamadığını söylerken, her 4 ilaçtan 1’inin bulunamadığının altını çiziyor.
Türk Eczacılar Birliği Başkanı Arman Üney, özellikle çocuk hastaların tedavilerinde kullanılan şurup formundaki antibiyotiklerde, ateş düşürücü ve ağrı kesicilerde sorun yaşandığını söylerken, şöyle devam etti:
“Aynı şekilde; hipertansiyon ilaçları, kanser tedavisinde kullanılan kemoterapi ilaçları, mevsimsel soğuk algınlığı ilaçları, antidepresanlar, ağrı kesiciler, analjezik ampuller, kulak damlaları, göz damlaları, burun spreyleri, doğum kontrol hap ve iğneleri, kortizonlar ve egzama ilaçlarına erişimde de büyük sıkıntı yaşanıyor.”
Hasta ile eczacıları karşı karşıya getiren olayla ilgili olarak, HDP’nin Hataylı Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, TBMM’ye verdiği önergesinde, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya ilaç yokluğunu sordu.
Oruç, Bakan Koca’ya şunları sordu:

  1. İlaç yokluğuna karşı, yurttaşların ilaçlara erişimini sağlamak üzere Bakanlığınızın çalışması var mı?
  2. İlaçlarda uygulanan mevcut fiyat politikalarının güncellenmesi sağlanacak mı?
  3. Yerli ilaç sanayisini desteklemek, eczacı istihdamına dayalı yeni molekül ilaçların üretimini yapacak yerli üretimi teşvik etmek üzere çalışmalarınız olacak mı?

-Haber/Cemil Yıldız-