İlçe bazında teşvik şart

İlçe bazında teşvik şart

Güzelmansur, Çanakkale-Biga ilçesinin ayrıcalıklı teşvik bölgesinde olduğunu, aynı uygulamayı Hatay için hükümetten istediklerini bildirdi.

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Hatay’a ilçe bazında teşvik uygulamasının getirilmesinin önemine değindi, bu yöndeki taleplerine hükümetin kayıtsız kalmamasının gerekliliğini bildirdi. Milletvekili Güzelmansur, konu ile ilgili açıklamasını, geçtiğimiz gün Reyhanlı’da gerçekleştirdiği açılış ve ziyaret etkinliklerinde gerçekleştirdi. Milletvekili Güzelmansur, 5. Teşvik Bölgesi’ne alınmayan Hatay’a ilçe bazlı teşvikler getirilmesinin gerekliliğine dikkat çekti.
Suriye krizinden etkilenen illerin başında Hatay’ın geldiğini söyleyen Milletvekili Güzelmansur, konu ile ilgili açıklamasında şunlara yer verdi:
“En çok etkilenen ilçelerimizin başında da Reyhanlı geliyor. Bizim buradan 10 kilometre sonra Cilvegözü sınır kapısı var. İktidarın yanlış dış politikaları nedeniyle ve şu anda U dönüşü yaptıkları politikaların sonucunda, hem Cilvegözü hem de Yayladağı sınır kapımız kapatıldı. 2011’de, sadece Cilvegözü sınır kapısından günlük 250 tır sebze ve meyve taşınıyordu. Şuan bu rakam, Hatay’da sadece 100 tıra düştü, o da İskenderun’dan gemiyle gidiyor, Mısır üzerinden. Vekil seçildikten sonra yüzlerce kere dile getirdim. Dedim ki, 14 ülkeye açılan sınır kapılarımızı açın artık.
Yine dedik ki, lütfen Hatay’ı 5. Teşvik Bölgesi’ne alın. 546 bin imza topladı, Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız. Dediler ki, ‘Hatay’ı alamayız. Çünkü geliri çok yüksek olan bir il. Peki, bunu alamıyorsanız, ilçe bazında teşvikler verin. Bunun örnekleri de var. Çanakkale ilimizin Biga ilçesi, ayrıcalıklı teşvik bölgesinde. Biz de bunu Hatay için hükümetten istiyoruz.”
Milletvekili Güzelmansur, etkinlikler kapsamında, Reyhanlı Çukobirlik Kooperatif Başkanı Cuma Ali Kara ve yönetimle yaptıkları istişarelerde, tarım ile ilgili yaşanan sorunların, çiftçiye verilmesi gereken destek primlerinin ve Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin kırsal kalkınma projelerinin masaya yatırıldığını ifade etti.
Mehmet ÖZGÜN