Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

İlçe İlçe Hatay Mutfağı

Etkinliklerimize davetlisiniz… Cumhurbaşkanlığı himayesinde,

Etkinliklerimize davetlisiniz…

Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle organize edilen Türk Mutfağı Haftası kapsamında Harbiye’de gerçekleştirilen ‘geleneksel mezelerin yapılması ve sunumu’ etkinliği için konuşan İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüsnü Işıkgör, davetini ilk elden yaptı.

Anadolu’nun binlerce yıl öncesine uzanan köklü tarihinden beslenen Türkiye coğrafyasının yemekleri; sağlıklı, yaratıcı ve sürdürülebilir yapısıyla ön plana çıkıyor. Selçuklu ve Osmanlı Saraylarında, sayısız medeniyetle etkileşim kurarak şekillenen lezzetler, engin bir kültürel birikimi de günümüze taşıyor. Türkiye’nin zengin mutfağında özel bir yeri olan Hatay’ın bereketli coğrafyası ise iklim çeşitliliğinin verdiği zengin flora ve faunasıyla, bu zenginliğin oluşmasında belirleyici bir rol oynuyor.

Yemekleri, tatlıları, mezeleri, kendine has tatları, tarifleri ve çok daha fazlasıyla, Hatay Mutfağı, 21-27 Mayıs tarihleri arasında kutlanacak olan Türk Mutfağı Haftası’yla, kadim mutfağının hikayesini, derinliğini tüm misafirlerine bir kez daha anlatacak. Türk Mutfağı Haftası boyunca Hatay’ın birçok ilçesinde kurumsal desteklerle gerçekleştirilecek renkli ve lezzetli etkinliklerle, her yörenin bilinen aşçıları tarafından yaratıcı sunumlarla hazırlanacak yemekler, gerçekleştirilen ağırlamalarla ikram edilecek.

-MEZELER-

Buna dair ilk etkinlik, dün Defne ilçesi Harbiye Mahallesi’ndeki Tarbuş Restoran’da, ‘geleneksel mezelerin yapılması ve sunumu’ başlığında yapıldı. Onlarca çeşit mezenin hazırlandığı ve katılımcılarla paylaşıldığı etkinlik için konuşan isim, İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüsnü Işıkgör oldu.

21-27 Mayıs tarihleri arasında kutlanacak olan Türk Mutfağı Haftası’yla, Hatay Mutfağı için çok farklı ve çok zengin bir sunum programı hazırladıklarını dile getiren Işıkgör, şunları söyledi:

“21-27 Mayıs tarihleri arasında kutlanmak üzere Türk Mutfağı Haftası ilan edildi. Bu etkinlikler kapsamında bizler de Hatay Mutfağı’nın tanıtımını yapmayı planladık. Bu plan dahilinde, her ilçemizde o yöreye ait önemli değerleri ön plana çıkardık. Bugün Harbiye’deyiz, Harbiye mezelerini gündemimize aldık. Ardından İskenderun’da olacağız ve su ürünleriyle ilgili yöresel yemeklerimizi bu defa orada tanıtacağız. Bir sonraki gün Antakya merkezde olacağız. Başlığımız ise geleneksel Antakya Kahvaltısı olacak. Reyhanlı’da ise ‘tuzda tavuk’ ile humus tanıtımlarımız olacak. Kırıkhan denince de tabi ki akla ciğer geliyor. O nedenle ciğer tanıtımımız Kırıkhan ilçemizde gerçekleştirilecek.

Amacımız, bütün Hatay’ı bu etkinlikler kapsamında ön plana almak. Buradan herkesi bu etkinliklerimize davet ediyorum.”

Defne ilçesi Harbiye Mahallesi’ndeki Tarbuş Restoran’da Türk Mutfağı Haftası çerçevesinde gerçekleşen tanıtım ve sunum etkinliğine, Vali Yardımcısı Erhan Günay ve Defne İlçe Kaymakamı Nevzat Şengök de katılım gösterdi. -Tamer Yazar-