İlçemizin tanıtımında Zeytin, marka yüzümüz!

İlçemizin  tanıtımında Zeytin, marka yüzümüz!

Altınözü Kaymakamı Bülent Uygur: “Altınözü’nde doğan çocuklar için toprağa zeytin ağacı dikilir. Evlenen kızlara zeytinlik verilir. Kısacası Altınözü’nde, doğumdan ölüme hayatın her alanında zeytin vardır.”

İlimiz Hatay’ın, Akdeniz Bölgesi’ndeki zeytin üretiminin %30’unu gerçekleştirdiği bildirildi. Geçtiğimiz hafta Altınözü ilçesinde gerçekleşen Zeytin ve Zeytinyağı Festivali açış konuşmasında bu açıklamayı yapan İlçe Kaymakamı Bülent Uygur, Hatay ilinin, bu payla, Akdeniz Bölgesi’nde ilk sırada yer aldığını bildirdi.
Altınözü Kaymakamı, ilimizde ve Altınözü ilçesindeki zeytin ve zeytinyağı ile ilgili şu bilgiyi verdi:
“Tarım arazileri arasında %18’lik paya sahip olan zeytin, yoğun olarak Altınözü ilçesinde yetiştirilmektedir. Ülkemiz zeytin üretiminin %8’i, Hatay ilinden karşılanmaktadır. 15 milyon civarında zeytin ağacının bulunduğu kent, 135.900 tonluk zeytin üretimi ile Türkiye sıralamasında 7. sırada yer almaktadır. Hatay’ın ilçeleri arasında ise Altınözü ilçemiz, en fazla dane zeytin üretimine ve dikim alanına sahiptir. Toplam tarım arazisinin % 52’sini zeytinliklerin oluşturduğu Altınözü ilçesinin, zeytin varlığı bakımında Hatay içerisindeki durumuna bakacak olursak; ilçemiz, 168.474 da zeytinlik alanı varlığıyla, Hatay zeytinlik alanlarının % 32,5’una sahiptir.
Hatay ilinin güneyinde, Suriye Arap Cumhuriyeti’ne 80 kilometre sınırı olan, ekilebilir topraklarının yüzde 80’den fazlası zeytin ağaçlarıyla dolu olan ilçemizi, halkın temel geçim kaynağı olan zeytin ve zeytinyağını tanıtmak amacıyla düzenlediğimiz Festivalimiz kapsamında birçok etkinlik düzenlemekteyiz. Anadolu yollarına düştüğümüzde; Çanakkale’den Hatay’a, Antakya’dan Mardin’e ve Afrin’e kadar, zeytin ağacı ile karşılaşırsınız. Ülkemizde bulunan her zeytin ağacından biri Hatay topraklarında yetişmekte olup; tanesini soframıza aş ettiğimiz, gölgesinde dinlendiğimiz, yağında şifa bulduğunuz, bu toprağın insanının bereketli ağaç etrafında üretilen zengin kültürünü yaşatabilmek için Festivalimizi düzenliyoruz. Altınözü’nde doğan çocuklar için toprağa zeytin ağacı dikilir. Evlenen kızlara zeytinlik verilir. Kısacası Altınözü’nde, doğumdan ölüme hayatın her alanında zeytin vardır.
Hatay Valiliğimiz himayesinde, Kaymakamlığımız ve Belediyemiz organizasyonuyla düzenlenen festivalimizin bir amacı da, ilçemizin tanınabilirliğini artırmaktır. Biz, ilçemizin tanıtımında, zeytini marka yüz olarak seçtik. Bu noktada Canan Karatay Hocamız, bizim marka yüzümüz oldu. Canan Hocama teşekkür ediyorum. Festivalimize katılan herkese teşekkür ediyorum.”
-Yusuf Cemil Karaçay-