İMO Hatay Şubesi’nden Yalova-Gölcük Depremi Yıldönümü Mesajı:

İMO Hatay Şubesi’nden Yalova-Gölcük Depremi Yıldönümü Mesajı:

Felaket, alınmayan önlemlerin sonucu…

İMO’ya göre, “Kanal İstanbul, beka sorunu!”

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Hatay Şubesi’nin Yalova ve Gölcük depremlerinin 22.yıldönümü mesajında, bu felaketlerin yaşanmasının, alınmayan önlemlerin sonucu olduğuna vurgu yapıldı. İMO açıklamasında, deprem gerçeğiyle ilgili mesajlar, ana başlıklar halinde şöyle sıralandı:
-Kanal İstanbul Projesi, varlığıyla bir beka sorunudur.
-Yapı stokumuzun durumu kaderine terk edilmiştir.
-Yapı Denetim Yasası’nda köklü, kalıcı ve önleyici değişikliklere ihtiyaç vardır.
-Kentsel dönüşüm, rant odaklı politikalara teslim edilmiştir.
-İmar Affı, başlı başına cinayettir.
-Her şantiyeye bir şantiye şefi zorunlu olmalıdır.
-İnşaat mühendisliği eğitiminde acilen düzenleme yapılmalıdır.
-Yetkin Mühendislik Sistemi hayata geçirilmelidir.
İnşaat Mühendisleri Odası Hatay Şubesi’nin deprem mesajının sonuç bölümünde de şöyle denildi:
“İnşaat Mühendisleri Odası olarak, yıllardır benzer sorunlara dikkat çekiyoruz. Bu sorunların çözümü ise bilinmez değildir. Nitekim bu sorunlar ve çözümler, kamu kurumlarının raporlarında ve eylem planlarında da yer bulmaktadır. Ancak gelinen noktada, ne eylem planlarının ne de ilgili kuruluş ve meslek odalarınca dile getirilen önerilerin neredeyse hiçbiri hayata geçmemiştir.
Ülkemizde, depreme dair alınacak önlemler, yapı üretiminin nitelikli ve güvenli bir şekilde yürütülmesine dair eksik bilgi ve söylenmemiş söz kalmamıştır. Karar vericileri, daha da geç olmadan ve zaman kaybetmeden, topluma olan sorumluluklarını yerine getirmeye, nitelikli mühendislik hizmetlerinin verilmesi amacıyla İnşaat Mühendisleri Odası tarafından hayata geçirilmeye çalışılan meslek alanlarımıza dair düzenlemelere ket vurmaya değil, destek olmaya davet ettiğimizi kamuoyunun bilgisine sunarız.” -Haber/Cemil Yıldız