İmza ve Söyleşi Günü

İmza ve Söyleşi Günü

Adil Okay, kitabını imzalıyor

“Bugün, bu kitabı hazırlarken, 2021 yılı itibariyle 12 Eylül karanlığını çağrıştıran koşullarda da  yaşasak, imkan buldukça denizi, dağları, nehirleri, ormanları görebiliyoruz.”

                13 Kasım Cumartesi saat 12.00’da Hatay İnsan Hakları Derneği’nde (İHD) okuyucularıyla bir araya gelmeye hazırlanan Yazar Adil Okay, hazırlanmasına bir çok mahkumun destek verdiği “Firari Yazılar” adlı kitabına ilişkin konuşurken, “Tüm engellere rağmen bu kitabın hazırlanış sürecinde gördük ki, özellikle politik mahpusların düşünce üretimleri, içeride karanlığın zifiri hale gelmesine rağmen devam ediyor” dedi.

-SESİ KISILANLAR-

                Kitaba dair konuşan, cezaevinde kaldığı zamanlar içinde, “Gülhatmi” ve “Hayata Dokunuşlar” adıyla iki öykü kitabı yazan Ayhan Kavak, yazımına da katkı verdiği “Firari Yazılar” için şunları söyledi:

                “Daha önce de hapisteki şair ve yazarlarla söyleşiler yapılmıştı. Fakat tekil kalmış ve bütünsellik içeren bir kitaba dönüşmemişti. Firari Yazılar’ın bu bağlamda bir boşluğu dolduracağı söylenebilir. Ayrıca ilgili araştırmacılar için de kaynak teşkil edecek içerikte. 40 civarı yazar ve şair kotarıldıysa da, hapishanelerde bu sayının misliyle yazar-şair olduğu yadsınmamalı. Hepsine ulaşmak mümkün olmadı. Lakin mevcut katılımcıların ortak paydada buluşan, paralel yanıtlarının genel bir çerçeve oluşturduğunu ve hapishanelerdeki yazarların duygu ve düşüncelerine projeksiyon tuttuğunu söyleyebiliriz.

‘Firari Yazılar-İçerideki Yazarlarla Söyleşi’ kitabını edinip okumanızı, içeriyi de anlamanızı salık veririm. Sesi kısılanların çığlığı Firari Yazılar’la duyulursa, ne mutlu bize!”

KATKI VERENLER-

Kitaba katkı sunan mahpuslar ise şöyle sıralandı:

                A.Selam Baran/ A.Celil Keskin/ Abdullah Öngüllü/ Adnan Öztel/ Ahmet Bilge/ Ahmet Gerez/ Bahattin Cesur/ Bejdar Ro Amed/ Ergül Çiçekler/ Erol Zavar/ Fecriye Benek/ Erhan Mordeniz/ Gülazer Akın/ Gultan Kışanak/ Hayrettin Ekinci / Hasan Şahingoz/ Hüseyin İlbeyci/ İbrahim Şahin/ İzzethan Aykut/ Laleş Celikel/ Leyla Atabay/ Murat Türk/ Nevzat Çapkın/ Nevzat Güngör/ Nusret Yıldız/ Orhan Çaçan/ Ömer Raman Özdurak/ Sadık Aslan/ Sami Özbil/ Selahattin Demirtaş/ Serdar Koç/ Seyit Oktay/ Sıddık Kıvanç/ Soydan Akay/ Siya Çınar/ Yakup Güneş/ Yüksel Yiğitdoğan/ Zeki Kayar. -Tamer Yazar-