Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

İmzalar atıldı

Gölbaşı turizme kazandırılıyor Kırıkhan

Gölbaşı turizme kazandırılıyor

Kırıkhan Gölbaşı Gölü Projesi hayata geçiriliyor. Proje sponsoru Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) ile Hatay Valiliği arasında dün bir protokol imzalandı. Protokole, Vali Rahmi Doğan ile DOĞAKA Genel Sekreteri Onur Yıldız imza attı.
İmza törenine, projenin gerçekleşmesi için başından itibaren büyük çaba sarf eden Milletvekili Hüseyin Yayman ile Kırıkhan Kaymakamı Mahmuthan Arslan, Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz yanı sıra Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Cüneyt Çağlar da katıldı.
NELER OLACAK?
Dün imzalanan protokolle, Kırıkhan Gölbaşı, turizme kazandırılacak. Projenin mucidi ve mimarı, AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, “Planın ideal hedefi; Gölbaşı Gölü’nün korunması, iyileştirilmesi, tanıtılması, sürdürülebilir yönetiminin sağlanması ve halkın farkındalığının artırılmasıdır” dedi. Yayman, 193 kuş türünün yaşam alanı olan, temiz suyu ve manzarasıyla görenleri hayran bırakan Gölbaşı Gölü’nün turizme kazandırılması için girişimlerin mutlu sonla noktalandığını ve imzaların atıldığını bildirdi.
Gölbaşı Gölü’nün korunması ve sulak alan kapsamına alınmasının en büyük hedefleri olduğunu vurgulayan Hüseyin Yayman, daha önceki açıklamalarında şunları kaydetmişti:
“Tarım ve Orman Bakanlığıyla görüşmeler yapıldı. Görüşmeler doğrultusunda yol haritasında şunlar olacak: Göldeki su seviyesi kontrol altına alınacak. Gölü besleyen kaynaklardan ve gölden su çekimleri engellenecek. Gölde su tutmak için savak yapılacak. Alandaki canlıların ve yaşama alanlarının korunması ve iyileştirilmesine ilişkin önlemler alınacak. Bu hedef kapsamında, su samuru ve İzmir yalıçapkını gibi türlerin izlenmesi sağlanacak, yasak olan balıkçılıktaki yasağı kaldırma üzerinde çalışmalar yapılacak, alandaki denetimlerin düzenli olarak yapılması sağlanacak.
Projenin, 2022 yılında tamamlanmasının planlanmakta olup, alanda fotosafari, dalış turizmi gibi ekoturizm faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi de öngörülüyor.” -Cemil Yıldız-