İmzalar ‘engelli çocuklar için’

İmzalar ‘engelli çocuklar için’

120 öğrenci eğitim görecek

Türkiye’de, eğitim çağına gelen, ancak eğitim alamayan engelli çocukların ve gençlerin sayısına işaret eden Hatay Valisi Erdal Ata, eğitim yatırımlarını bu yönde kanalize eden Tosyalı Ailesi’ne teşekkür etti.

Fuat Tosyalı, Fatih Tosyalı ve E. Ayhan Tosyalı kardeşlerin İskenderun’da yaptıracağı Özel Eğitim İlkokulu/Ortaokulu ile Özel Tip Projeli Özel Eğitim Mesleki Eğitim Binaları için protokol imzalandı. Hatay Valiliği’nde dün gerçekleşen imza protokolüne, Tosyalı Kardeşler yanı sıra, Hatay Valisi Erdal Ata, İskenderun Kaymakamı H.Hasan Özyiğit ve Hatay İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan katılım gösterdi.
-VALİ’DEN TEŞEKKÜR-
Yapılan yatırıma ilişkin konuşan Vali Ata şunları söyledi:
“Daha önce, Fuat ve Fatih bey ile yaptığımız görüşmelerde, ‘İskenderun’da bir Endüstri Meslek Lisesi yapalım’ diye konuşmuştuk. Ancak daha sonra Milli Eğitim ile yaptığımız değerlendirmelerde; İskenderun, Payas, Arsuz ve Dörtyol bölgesinde bulunan Endüstri Meslek Liselerimizin var olan kapasitelerinin tam olarak kullanılmadığını, bu okullarda boş kontenjan olduğunu, dolayısıyla yeni bir Endüstri Meslek Lisesi’ne ihtiyaç olmadığını belirtmişlerdi. Bunun üzerine, Özel Eğitim Mesleki Eğitim Binası ve yine Özel Eğitim İlkokulu/Ortaokulu Binası yapılması üzerine anlaştık.
Türkiye’de, eğitim çağına gelen, ancak eğitim alamayan engelli çocuklarımızın, gençlerimizin sayısı bir hayli fazla. Dolayısıyla, bu konuda yatırım yapan Tosyalı Ailesi’ne bir kez daha teşekkür ediyorum. Temennimiz, sizin gibi yatırımcıların, hayırseverlerin sayısının daha da artması.”
-VAR OLUŞ SEBEBİMİZ-
Eğitime yaptıkları yatırım konusundaki hassasiyetlerini paylaşan Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı ise, hem kendisi hem ailesi adına oldukça net bir mesaj verdi:
“En büyük yatırımlarımızdan birini açıklarcasına, büyük bir heyecan içerisindeyiz. Hayır işleri, hakikaten var oluş sebebimiz. Biz, işlerimizin bu denli büyümesini, bu hayır işlerine bağlıyoruz. ‘Kazanalım da mı hayır edelim yoksa hayır edelim de mi kazanalım’ noktasında, bizler, ‘hayır edelim de kazanalım’ diyoruz. Biz önce hayır işini yapıyoruz, ki zaten arkasından bereketi de geliyor. Ben, bunun örnek olmasını diliyorum. Özellikle de, bu yapacağımız eser, çok anlamlı bir eser. Biz bunun bir örneğini Osmaniye’de yapmıştık. Orada gerçekleştirdiğimiz okulun açılışında yaşadığım duygusal anları hiç unutamıyorum. İskenderun bölgesinde de böyle bir sorun olduğunu biliyoruz. O nedenle, böyle bir şeyin bahsi geçtiğinde çok duygulandım ve çok heyecanlandım. Bu yüzden, bir an önce imzaları atalım ve hemen de yatırım çalışmalarına başlayalım istedik. Biz inanıyoruz ki, bu imzaların atılmasının ardından, 1 sene geçmez bu okulu sizlere teslim ederiz Sayın Valim. Böylelikle bizler de ülkemize ve milletimize olan bir borcumuzu daha ödemiş olalım.”
Tosyalı Holding olarak, sanayi alanında süregelen çalışmaların hız kesmeden devam ettiği mesajını da veren Fuat Tosyalı, birkaç ay içerisinde, bölgede 2-3 bin kişiye direkt istihdam sağlayacak yatırımlara da start vereceklerini söyledi.
Konuşmaların ardından, Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi Binası (12 derslik, 12 bireysel eğitim odası, 6 adet atölye, 2 adet rahatlama odası) ile Özel Eğitim İlkokulu/Ortaokulu Binası (10 derslik, 120 öğrenci) için protokole imza koyuldu. -Tamer Yazar-

(Visited 1 times, 1 visits today)