İnadın Sonu…

İnadın Sonu…

Payas, Çöp Kenti Oldu!

Hatay BŞB ile Payas Belediyesi arasındaki anlaşmazlık sonrası, ilçe ana caddelerindeki çöpler toplanmıyor, ilçe adeta ÇÖP KENTİ’ne dönüştü.

İlimiz Payas ilçesindeki ana caddeler, büyük mahalleler ile eni 12 metre üzerindeki yollar, çöp yığınlarıyla doldu.
Payas Belediyesi, yayınladığı duyuruda, 12 metre altı yollardaki sorumluluğunu devam ettirdiğini, üzeri yollarda ise temizliğin Büyükşehir Belediyesi’nde olduğunu belirterek, daha önce yaptığı temizlik hizmetini sınırlandırdı.
Payas Belediyesi, süreçle ilgili şu mesajı paylaştı:
“Payas Belediyesi, İskenderun Körfez Katı Atık Birliği ve temizlik faaliyetlerini yürüten yüklenici Envitec Firması arasında yapılan üçlü protokol kapsamında, 11.10.2021 tarihi itibariyle ilçemiz genelindeki katı atıkların toplanması, 5216 Sayılı Büyükşehir Belediye Kanunu 7. Maddesi’nin, ‘İlçe Belediyelerinin Görev ve Yetkileri’ başlıklı (b) maddesi uyarınca, idaremizce gerçekleştirilecektir. Hatay Büyükşehir Belediyesi Meclis kararı ve Hatay Valiliği Devir, Tasfiye vePaylaştırma Komisyonu tarafından alınan kararlar doğrultusunda, Payas Belediyesi yetki alanında bulunan 12 metre altı cadde ve sokaklarda yolların süpürülmesi, temizlenmesi, otların biçilmesi gibi temizlik faaliyetleri 11.10.2021 tarihinden itibaren idaremizce yapılacak olup, idaremiz yetkisinde olmayan 12 metre ve üzeri olan yolların sorumluluğu, bakım, onarım gibi ifade edilen görevler
içerisinde yolların süpürülmesi, temizlenmesi, otların biçilmesi gibi temizlik faaliyetlerinin ise Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılması gerekmektedir.”
TELLİOĞLU: Çöp siyaseti ile bir yere varamazlar
Payas ilçesinde çöpler dört gündür toplanmazken, Payas Belediyesi’nin açıklamasına cevaben Hatay Büyükşehir Belediyesi’nden ses çıkmadı. Ancak Payas CHP İlçe Başkanlığı bir açıklama yaparak, Payas Belediyesi’ni çöp üzerinden siyaset yapmakla suçladı.
Payas CHP İlçe Başkanı İlter Tellioğlu’nun açıklaması şöyle:
“Büyükşehir Belediyemizin sorumluluğunda bulunan ana caddeler üzerindeki çöplerin toplanmaması sonucunda, ilçemiz kötü bir görüntüye bürünmüştür. Bu oluşan kötü görüntülerin sorumlusu, Partimiz ve Büyükşehir Belediyemiz gösterilmektedir. Payas ilçemizin çöplerinin toplanması sorumluluğu, sözleşmeyle, Körfez Atık Birliği ve anlaşma sağlanan Envitec firmasına verilmiştir. Körfez Atık Birliği Başkanı, Sayın Fatih Tosyalıdır.
Körfez Atık Birliği, Valiliğimizin koordinasyonu ile Büyükşehir Belediyemiz ve İlçe Belediyelerinin üyeliği ile varlığını sürdürmektedir
Çöplerin toplanması karşılığı, hizmet bedeli olarak belediyelerin sorumluluk alanlarına göre, ilçe belediyemize %74 ve Büyükşehir Belediyemize de %26 oranında ücret ödenmesi kararlaştırılmıştır. Büyükşehir Belediyemiz, ilgili firmaya payına düşen %26’lık ücreti ödediği halde, Evnitec Firması hizmet vermemektedir. Firma, hizmet vermeme sebebine, Payas Belediyesi’nin sözleşmeye aykırı davranmasını gerekçe göstermektedir.
Payas Belediyesi, sözleşmeyi iptal ettiğini duyurarak, çöplerin toplanması ile ilgili sorumlu olduğu alanlardaki hizmeti üstleneceğini duyurmuştur. Payasımıza yakışmayan bu kötü görüntünün sebebi bizler değil, sözleşmeyi iptal edenlerdir.
Sözleşme iptal sebebi nedir? Bu sözleşme iptalinden kaynaklı, Payas Belediyesi’nin maddi zararı söz konusu mudur? Zarar söz konusu ise tutar ne kadardır?
Çöp toplama işleminden kendine rant çıkartmaya çalışan yöneticilere ve bunu yanlı haber yapan basına şu sözlerle cevap veriyorum… Bu memleket, çöp siyaseti yapılacak kadar ucuz bir memleket değildir. Çöp siyaseti ile bir adım ileri gidilmez.”
TARAFLI YAYIN
Payas CHP İlçe Başkanı Tellioğlu, açıklamasında, taraflı haber yaptığını öne sürdüğü bir gazete ve gazeteciye hitaben de, “Haberi doğru sunmayan, eksik ve hatta yanıltıcı bilgilerle Büyükşehir Belediyemize ve tarafıma karalama çalışmaları yapan, taraflı ve yalaka basını, doğruluğa ve dürüstlüğe davet ediyorum. Sizleri, değerli Payas halkının vicdanına bırakıyorum” açıklaması yaptı. -Cemil Yıldız-