İngiliz Bakan Hatay’da

İngiliz Bakan Hatay’da

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, hafta sonunda Hatay’a geldi. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile birlikte Hatay’a gelen İngiliz Milli Savunma Bakanı Ben Wallace, rejimin saldırıları sonucu İdlib’den Türkiye sınırına göç eden Suriyelilerin durumunu inceledi.
Bakan Akar ve konuk İngiliz Bakan, sınırın Suriye tarafındaki Atme Kampı’nı inceledi. Hatay Valisi Rahmi Doğan da Bakan Akar ve konuk Bakan Wallace’a, bölgedeki yardım faaliyetlerine ilişkin bilgiler verdi. Vali Doğan, kamplarda kalanların sağlık ve gıda ihtiyaçlarının Türk yardım kuruluşları tarafından karşılandığını aktardı. Rejimin saldırılarından kaçan 1 milyondan fazla masum insanın evlerini terk etmek zorunda kaldıklarını ifade eden Vali Doğan, son 2 ayda yaklaşık 3 bin yardım tırının bölgeye gönderildiğini söyledi. Kamplarda rejimin saldırıları nedeniyle tam 7 defa yer değiştirenlerin bulunduğunu kaydeden Vali Doğan, kaçanların, son olarak Atme Kampı’na geldiğini belirtti.
İncelemelerin ardından, Bakan Akar’ın, konuk Bakan Wallace ve beraberindeki heyetle gerçekleştirdiği toplantıya Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Krizi Bölgesel İnsani Koordinatörü Kevin Kennedy de katıldı.
-Cemil Yıldız-