İngiliz Diplomatlardan Başkan Savaş’a Ziyaret

İngiliz Diplomatlardan Başkan Savaş’a Ziyaret

Hatay’daki Suriyelileri Sordular

İngiltere Büyükelçiliği’nde görevli diplomatlar, Lucy St John ve Mary Gilson, Hatay Büyükşehir Belediye (BŞB) Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ı makamında ziyaret etti. Hatay’daki Suriyelilerin son durumu hakkında Lütfü Savaş’tan bilgi alan diplomatlar, Gastronomi ve EXPO 2021 çalışmalarını da yakından görmek istediklerini belirtti.

Konuklarını makamında kabul eden Hatay BŞB Başkanı Lütfü Savaş, Hatay’da resmi rakamlara göre 500 bin olsa da, 800 bine yakın sığınmacı olduğunun altını çizdi, konuklarına şunları aktardı:

“Gelecek yıllarda, tüm dünyayı ilgilendiren bir sığınmacı sorunu yaşanabilir. Suriyelilerle, geçmişte aynı devletin sınırlarında olduk ve komşuluk gereği de misafirlerimize bakıyoruz. Ama sosyolojik, psikolojik ve ekonomik sıkıntılar çekiyoruz.”

Savaş, konuklarına şunları söyledi:

“Birleşmiş Milletler, 2019 raporunda, Hatay-Suriye sınırını ‘terörist çöplüğü’ olarak nitelendi. Yeterince eğitim alamayan, şu anda mendil satan çocuklar, yarın silah taşıyacak duruma gelecek. Suriyeli sığınmacılara destek veriyoruz. Ancak biz de büyük sıkıntı çekiyoruz. Bu sorunun ortadan kalkması için Suriye’nin toprak bütünlüğüne kavuşması ve bu insanların kendi ülkelerine dönmesi önemli bir basamak olacaktır. Türkiye ve Avrupa ne kadar yardım ederse etsin, bu bir çözüm değil. Mutlak bir barış sağlanmadan, bu kardeş kanı durmayacaktır.

Suriyelilerin vergisiz çalışması ve iş gücünün ucuz olması sebebiyle, ilimizde işsizlik arttı. Yanı başımızdaki kaotik durumun devam etmesinden olumsuz olarak, en çok lojistik sektörümüz etkilendi. Biz de olumsuz durumları tersine çevirmek için 2022’nin Nisan ayında Expo’ya ev sahipliği yapacağız. Bu organizasyonla birçok ülkeyi bir araya getirerek, barışa katkı sağlamayı amaçlıyoruz.” -Cemil Yıldız-