İnşaatçılar, Belediye Başkanı ve Meclis üyelerindeki kriteri açıkladı:

İnşaatçılar, Belediye Başkanı ve Meclis üyelerindeki kriteri açıkladı:

Gönül insanı olmalı…

İnder, Belediyelerin “yap işlet devret” modeline geçmeleri gerektiğini açıkladı!

Antakya’daki inşaat sektörünün müteahhit, taşeron ve diğer üyeleri, geçtiğimiz hafta sonunda bir kahvaltı ortamında buluştu ve mesleki sorunlar masaya yatırıldı. Kısa adı İNDER olan İnşaatçılar Derneği’nin Başkanı Cemil Gündüz ev sahipliğindeki organizasyona 100’ün üzerinde inşaatçı katıldı.
Toplantıda konuşan İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Müteahhit Cemil Gündüz, “250 iş kolu bize bağlı olarak çalışıyor. Bu sektörün yok olması demek, bu insanların yok olması demektir” dedi.
Başkan Gündüz’ün, inşaat sektörü üyesi meslektaşlarına hitaben konuşması özetle şöyle:
“Bugüne kadar altı belediye başkanı ile birlikte çalıştım. Yerel yöneticilerle birlikte olmamız gerektiğine inanıyorum. Biz, şehirli olmak istiyoruz. Havası, suyu, yeşil alanı ile bir bütünlük teşkil etmek istiyoruz. Bizler de bu çarkın birer parçasıyız. Hatay için barışık olalım ve barışalım, şeffaf belediyecilik yapalım. E-Devlet üzerinden işlemlerimizi görebilelim.
Yeni İmar Barışı ile 8-10 milyon kaçak yapı stokunu önümüzde bulacağız. Belediye başkanlığına aday olacak arkadaşlarımızın programlarını görmek istiyoruz. Başkanlar, bazı kişilere değil, tüm vatandaşlara hizmet etmelidir.
Sizlerden gelen talepleri yeterince düzeltemedik. Yerel yöneticiler ile bir araya gelerek sorunları beraber çözmek istiyoruz. Yapılacak çalışmaların koordineli bir şekilde yapılmasını istiyoruz. Belediyelerimiz ‘Yap, İşlet, Devret’ modeline geçmelidir. Bundan sonra, yapı denetim firmaları, Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından atanacak. Doğru olan adayın yanında olacağımızı aleni ilan ediyoruz.”
İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Cemil Gündüz imzasıyla da, toplantı bitiminde bir deklarasyon yayınlandı. Deklarasyon şöyle:
“Hepimiz, tarihin ve medeniyetlerin buluştuğu bir şehirde yaşıyoruz. Bizler, İNDER mensupları olarak, bu memleketin bizzat sevincini ve sıkıntısını hep beraber yaşıyoruz. Kadim ve hoşgörü şehrimizin hakkı ile yönetilemediğine inanıyoruz. İNDER olarak, bu konuda, önümüzdeki yerel seçimlerde bizleri yönetmeye talip olacakların gönlü vatan, millet sevgisi ile dolu, bizi anlayan, sıkıntılarımıza neşter vurabilecek olan, gecesini gündüzüne katabilecek, liyakat sahibi, yerli ve milli, halkta karşılığı olan, herkese eşit mesafede olan, özetle ‘Gönül insanı belediye başkanları ve meclis üyeleri’ talep ediyoruz. Biz, İNDER olarak, bu duruşa ve özelliklere sahip belediye başkan adaylarımızın sonuna kadar yanında duracağımızın bilinmesini tüm kamuoyuna beyan ediyoruz. Derdimiz Hatay, derdimiz vatan, gerisi teferruat diyoruz. Sorunun bir parçası değil, çözüm ortağı olmaya talibiz.” -Cemil Yıldız-