Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

İnsan Hakları Günü “İHD” Mesajı:

Savaşa Karşı Barış… Hatay

Savaşa Karşı Barış…

Hatay İnsan Hakları Derneği (İHD), 10 Aralık İnsan Hakları Günü mesajında, tüm insanların ‘onur ve haklarda eşit’ olduğu bilinciyle; ekonomik kriz ve yoksulluğa karşı ekonomik ve sosyal hakların, savaşa karşı barış hakkının, baskılara karşı insan hakları değerleri ile demokrasinin savunulduğu kaydedildi

İHD mesajı özetle şöyle:

“Devletlerin insan haklarına yönelik saygısının dolayımsız göstergesi olan hapishaneler, bugün Türkiye’de, siyasal iktidarın ‘hukuku bir baskı ve sindirme aracı olarak’ kullanmasının sonucunda tıka basa dolu durumdadır. Yaşam hakkı ihlalinden işkenceye, sağlık hakkına erişime kadar, ağır ve ciddi ihlalleri yaşanmaktadır.

OHAL ilanıyla birlikte, siyasal iktidarın düşünce ve ifade özgürlüğüne yönelik kısıtlamaları, özellikle de basın ve insan hakları savunucuları üzerindeki kaygı verici boyutta artan baskı ve kontrolü 2022 yılında da sürmüştür.

Türkiye, son kırk yılın en ağır ekonomik krizlerinden birini yaşıyor. Yıllardır uygulanan borçlanmaya dayalı neoliberal ekonomi politikaların, savaş ve çatışma harcamalarının sebep olduğu ekonomik kriz ve derin yoksullaşma, yurttaşların hem biyolojik hem de sosyal yaşamlarını sürdürebilmelerini tümüyle imkansız kılan ağır insan hakları ihlalidir.

İşçi ve emekçilerin hak arama eylemleri yasaklanmamalı, sendikalaşma, grev ve toplu eylem hakkı güvenceye alınmalıdır.

Son söz olarak; var oluş nedenleri ‘hak ihlallerinin son bulduğu, adalet, barış ve demokrasinin tesis edildiği bir ülke ve dünyaya ulaşmak’ olan bizler, dün olduğu gibi bundan sonra da tüm zorluklara karşın ihlalleri belgeleyip, raporlayarak görünür kılmaya, böylelikle önlemeye, cezasızlıkla mücadele etmeye ve insan haklarına saygıyı yükseltmeye devam edeceğiz.” -Haber/Cemil Yıldız-