Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

İnternete Çin damgası

Çin, dünyanın en hızlı

Çin, dünyanın en hızlı internet şebekesinin tanıtımını  yapmaya hazırlanıyor. İnternet dünyası için dev bir adım olarak nitelenen ve daha önce hiçbir ticari şebekenin ulaşmadığı bir hız olan, saniyede 1,2 terabitlik hız elde edilecek. Bu hız ortalama bir buçuk saat süren 150 filmin veya eşdeğerinin bir saniyede nakledilmesi anlamına geliyor.
Uluslararası Çin radyosunun haberine göre Huawei, China Mobile, Tsinghua Üniversitesi ve China Education and Research Network (CERNET) aracılığıyla açıklanan bu internet şebekesi hızı, dünyada bir ilki oluşturuyor. Şimdiye değin ulaşılabilmiş en yüksek veri iletim kapasitesi Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 100 gigabitlik hızdı. Çin’deki yeni internet şebekesinin iletim kapasitesi bunun tam 12 katı.
Bu performansla Çin, saniyede 1 terabitlik efsanevi eşiğin ancak 2025 dolaylarında aşılabileceğini bekleyen internet endüstrisi uzmanlarının tahminlerini altüst eden bir hıza ulaştı. Bu internet şebekesinin geliştirilmesi Çin’de, özellikle teknolojik ilerlemenin gelişmesi açısından olağanüstü memnuniyet verici bir haber olarak algılandı. Çin, gelişmesini önümüzdeki aylarda sürdürecek olan bu proje sayesinde eğitim kurumlarına, üniversitelere ve araştırma laboratuvarlarına dev boyutlardaki verileri inanılmaz bir hızla iletme ve alma olanağı sağlayacak.
Öte yandan böyle bir şebeke hem teknolojik konseptlerin, hem de sürücüsüz araçlar ve 5G yoluyla mevcut diğer düzenekler türünden mevcut teknolojilerin daha iyi geliştirilmesine olanak verecek. 2023 yılı yazında denemeye tabi tutulmuş bulunan bu ultra-hızlı şebekenin 2025 veya 2026 yılına kadar ülke içinde genelleşmiş olacağı belirtildi. (Sami Gökçe)