İş makinası motosiklete çarptı: 1 ölü

İş makinası motosiklete çarptı: 1 ölü

Defne ilçesi Harbiye Mahallesi’nde bir hafriyat kamyonunun motosiklete çarpması sonucu savrulan motosiklet sürücüsü Refik Mec olay yerinde can verdi.

Harbiye’de ağır tonajlı araç geçişlerine yasak bölgede seyir eden bir iş makinasının ölümlü kazaya karışması ardından bölge halkı sokaklara döküldü, yolu trafiğe kapatarak bir süre işgal etti.
Milletvekili, Belediye Başkanı ve Emniyet Müdürü bölgeye geldi, halkı sakinleştirdi, yolun ağır tonajlı araçlara kesin kapatılacağı sözü verilince de öfkeli halkın eylemi sona erdi.
Hatay UMKE; 2 yıl önce bölgede yaşanan ölümlü trafik kazası sonrası gerçekleşen eylem üzerine ÜSTGEÇİT yapılması kararı almış ve söz konusu karar da karayollarına bildirilmişti. Karayolları, 2 yıldır bölgede hiçbir önlem almamakla suçlanıyor.
-HIZ LİMİTİ ÜSTÜ!-
Defne ilçesi Harbiye Mahallesi’nde, bir hafriyat kamyonun motosiklete çarpması sonucu savrulan motosiklet sürücüsü Refik Mec olay yerinde yaşamını yitirirken, iddialara göre, ağır tonajlı araç trafiğine kapalı olan yolda kazaya karışan 31.MAK.62 plakalı iş makinası, hız limitlerinin üzerinde seyretmekteydi.
Kaza sonrası iş makinası sürücüsü H.Ö.’nün, yörede toplanan halk tarafından linç edilmesi de son anda önlenebildi. Kaza yerinde toplanan öfkeli kalabalık, yolu kapatarak trafiği bir süre işgal etti. Gelişme üzerine; Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman, İl Emniyet Müdür Yardımcısı Ozan Gün ile İl Trafik Müdürü Oğuz Birkoç, yolun takibe alınarak bundan böyle ağır tonajla araç seyrine izin verilmeyeceği sözü üzerine öfkeli kalabalık eylemden vazgeçti ve yol yeniden trafiğe açılabildi.
-ÖNLEM ALINMADI-
Öte yandan, resmi belgelere göre yaklaşık 2 yıl önce de bölgede benzer bir trafik kazası yaşanmış, halk yolu trafiğe kapatmış ve Vali Yardımcısı ile Emniyet Müdürü bölgeye gitmesi ardından verilen sözler üzerine eylemden vazgeçilmiş, ardından da Hatay Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki UMKE’nin olay sonrası üstgeçit yapılması kararının karayollarına bildirilmesi yönünde karar alınmıştı. Aradan 2 yıl geçti, ancak Karayolları Bölge Müdürlüğü’nün bölgede kazalara karşı önlem alan hiçbir çalışması olmadığı belirtildi.
Bu arada, Pazar günkü kazada can veren 32 yaşlarındaki Refik Mec adlı motosiklet sürücüsünün cenazesi de dün Harbiye’de öğle namazı sonrası Şeyh Muhammed Mezarlığı’nda defnedildi. -Cemil Yıldız-