İşçiler Enflasyona Ezdirildi

İşçiler Enflasyona Ezdirildi

Milletvekili Oruç, geçinmek için, insanca yaşamak için acil tedbirler isteyen DİSK’in taleplerini önergeyle Maliye Bakanı Nebati’ye iletti

      Hatay Samandağlı hemşerimiz HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, geçinmek için, insanca yaşamak için acil tedbirler isteyen, “önlemler alın” diyen DİSK’in taleplerini önergeyle Maliye Bakanı Nebati’ye iletti.  Milletvekili Oruç, asgari ücret artışının işçilerin daha eline geçmeden eridiğini bildirdi, enflasyonun altında bir kez daha ezildiklerini ifade etti.

      2021 yılı enflasyonunun TÜİK tarafından yüzde 36,08 olarak açıklandığını, emekçilerin harcamalarının ağırlıklı bir bölümünü oluşturan gıdadaki enflasyonun ise çok daha yüksek oranlarda tespit edildiğini belirten Milletvekili Oruç, TÜİK’e göre 2005’te yüzde 4,9 olan gıda enflasyonunun 2021’e gelindiğinde yüzde 43,8’e yükseldiğini bildirdi.

Gelir düzeyi düştükçe gıda enflasyonu artıyor …

      TÜİK verileri esas alınarak DİSK-AR tarafından yapılan hesaplamalara göre, gelir düzeyi düştükçe gıda enflasyonunun da arttığı görüldüğüne değinen Milletvekili Oruç, önergede şunlara yer verdi: “En düşük gelirli yüzde 20’lik grubun gıda enflasyonu yüzde 64,6, ikinci en düşük gelirli yüzde 20’lik grubun gıda enflasyonu yüzde 56,4, emeklilerin gıda enflasyonu ise yüzde 55,8 olarak hesaplanmıştır.

      TÜİK’in verilerine göre bile; 2022 yılı için verilen asgari ücret artışı daha işçilerin eline geçmeden erimiştir. Son dört yılda da Aralık 2016 ile 2020 arasındaki resmi enflasyon yüzde 72,6 oranında artarken ortalama brüt işçi ücretleri 4 yılda yüzde 30,4 artmış; işçiler enflasyona ezdirilmiştir. 2021 yılında da TÜİK verilerine göre dahi, işçiler enflasyonun altında bir kez daha ezilmiştir.

Gıda ürünlerinde KDV sıfırlanacak mı?

      Üretici Fiyatları Endeksinde görülen artışın yüzde 80’e dayanmış olduğu göz önüne alındığında, üretici fiyatları tüketici fiyatlarına yansıtıldıkça enflasyon tırmanacak ve yoksulluk daha da artacaktır. ‘Önlem alın! Geçinmek için, insanca yaşamak için acil tedbirler istiyoruz.’ diyen DİSK’in sıraladığı talepler acilen karşılanmalıdır.

      Bu bağlamda; bütün ücretlere asgari ücret artış oranı kadar zam, bütün hanelere asgari gelir desteği sağlanacak mıdır? Asgari ücret sonrası ilk vergi dilimine uygulanan tarife oranının yüzde 10’a indirilmesi ve vergiye esas tarife dilimlerinin en az yüzde 50 artırılması için çalışmalarınız olacak mıdır? Tüm gıda ürünlerinde ve temel tüketim mallarında KDV sıfırlanacak mıdır? Elektrik, su, doğalgaz ve internet faturalarının vergi ve kesintiden muaf tutulması ve son üç ayda yapılan zamların geri alınması sağlanacak mıdır? En düşük emekli aylığı asgari ücretten az olmamak üzere emekli aylıklarına asgari ücret artış oranı kadar zam yapılacak mıdır? EYT’lilerin emeklilik hakkı verilecek midir?”

      Mehmet ÖZGÜN