Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

İsdemir, Temiz Çelik Üretiminde Dev Adım Attı

Türkiye’nin önde gelen demir-çelik

Türkiye’nin önde gelen demir-çelik üreticilerinden İsdemir (İskenderun Demir ve Çelik A.Ş.), sektördeki hızlı dönüşüme uyum sağlamak amacıyla önemli bir yatırımı hayata geçirdi. 25 Nisan 2024 tarihinde düzenlenen bir törenle, İsdemir’in yatırımı olan Vakum Altında Gaz Giderme Tesisi (İkiz tip RH-OB) faaliyete geçti.

Yıllık 1 milyon 200 bin ton üretim kapasitesine sahip olan bu tesis, 79 milyon 500 bin dolarlık bir yatırımla gerçekleştirildi. İsdemir, bu yeni tesisiyle üst düzey kalitede temiz çelik üretim kabiliyetini artırmayı hedefliyor. Yeni tesis, İsdemir’in üretim faaliyetlerini etkilemeyecek şekilde tasarlandı. Binlerce proses verisinin işlendiği simülasyon çalışmaları sonucunda tesisin en uygun konumu belirlendi. Böylelikle, tesisin kuruluşu İsdemir’in diğer operasyonlarını olumsuz etkilememesi sağlandı.

İnşaat ve montaj işleri, yerli firmalar tarafından gerçekleştirildi. Projenin önemli bir parçası olan RH-2 İstasyonu’nda sıcak testler başladı ve şu ana kadar 30 döküm gerçekleştirildi. RH-1 İstasyonu’nda ise soğuk testler devam ediyor ve üretime Haziran ayında başlanması planlanıyor.

İkiz Tip Gaz Giderme Tesisi’nin tam kapasite devreye girmesiyle birlikte, İsdemir ürün portföyünü çeşitli kalitelerde üst düzey çeliklerle genişletecek.