Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

İşitme Engelliler İçin

Hastanelerde “İşaret Dili” konuşmacılarına

Hastanelerde “İşaret Dili” konuşmacılarına seminer…

Hatay’daki devlet hastanelerinde tedavi gören işitme engelli hastalara yönelik olarak, işaret dili ile konuşabilen personel yetiştiriliyor. Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği, bu amaçla kurslar açtı.

Hatay Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği tarafından, işitme engelli vatandaşların hastanelerde sağlık hizmeti ulaşımındaki engelleri önlemek amacıyla ‘Temel İşaret Dili Kursu’ başlatıldı. Kurs’a, Hatay’ın 15 ilçesindeki Birliğe bağlı hastanelerde görev yapan sağlık personeli katılıyor. Birliğe bağlı 14 sağlık tesisinden toplam 30 kişilik bir ekip, 120 saatten oluşan ve 3 ay sürecek temel işaret dili eğitimine bu kapsamda başladı.
Antakya Nedime Keser Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nde görevli İşaret Dili Tercümanı tarafından verilen eğitimler, Cumartesi günleri Antakya Nedime Keser Halk Eğitim Merkezi eğitim sınıflarında, Salı günleri ise İl Sağlık Müdürlüğü Davudi Antaki Toplantı Salonu’nda gerçekleştiriliyor.
Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği, “İşaret Dili Semineri” ile ilgili şu bilgileri verdi:
“Hatay Kamu Hastaneler Birliği olarak; İnsan odaklı, erişilebilir, nitelikli ve güvenli sağlık hizmeti sunmayı ilke ediniyoruz. Bakanlığımızın politikaları çerçevesinde yürüttüğümüz çalışmalarda, sağlık tesislerimizin engelli bireyler için erişilebilirlik düzeylerini en üst düzeye çıkarmaya çalışmaktayız.
Yeni yapılan hastanelerimizin erişilebilirlik düzeyi tam olarak inşa edilmektedir. Tabi ki engelli bir vatandaşa sağlık hizmeti sunmada fiziki bir takım düzenlemelerle onların işlerini kolaylaştırmanın yanında, onlara sağlıklı bir tanı tedavi süreci sunmak için onları anlayabilmek de çok önemli olup, bu kapsamda birliğimizde işitme engelli vatandaşlar için temel işaret dili kursu başlatılmıştır.”