İskele İşçileri de Maskesiz

İskele İşçileri de Maskesiz

Hatay Valiliği’nin, “Madenli Yat Limanı ve Su Sporları Merkezi’nde iskeleler suya inmeye başladı. Hatay’ımıza hayırlı olsun” mesajı ile duyurulan çalışmalara katılan işçilerin ‘maskesiz’ halleri, Çevlik-Arsuz Yolu’nda yaşananları hatırlattı. Şartlar gereği sosyal mesafeyi ayarlayamayan, ancak ‘maske’ takması gereken işçiler için konuşmak isteyen var mı?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçtiğimiz günlerde twitter hesabı üzerinden, “Virüsten uzak durmanın yolu, maske ve sosyal mesafedir. Ev dışında mutlaka maske takın ve sosyal mesafeyi koruyun. Kimin virüs taşıdığını bilemezsiniz. Tedbiri elden bırakmayın” uyarısında bulunurken, Hatay’daki resmi kurumsal hizmetlerde yer alan işçilerin ‘maskesiz’ ve ‘sosyal mesafesiz’ halleri eleştiri almaya devam ediyor. Tartışmanın son adresi, Madenli Yat Limanı ve Su Sporları Merkezi!
-ÖNCE ÇEVLİK!-
İskelelerin suya indirilmesine dair görüntüler, Hatay Valisi Rahmi Doğan tarafından 18 Mayıs Pazartesi günü paylaşıldı. Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımında, “Madenli Yat Limanı ve Su Sporları Merkezi’nde iskeleler suya inmeye başladı. Hatay’ımıza hayırlı olsun” mesajı veren Vali Doğan’ın paylaşımına ekli kısa videoda, işçilerin ‘maskesiz’ halleri dikkat çekti.
İskele çalışması sırasında dikkat çeken, işçilerin ‘maskesiz’ ve ‘sosyal mesafesiz’ görüntüleri, daha önce benzer bir durumun yaşandığı Çevlik-Arsuz yolunu hatırlattı!
-PANDEMİ KURULU!-
Konuya ilişkin eleştirilerini Antakya Gazetesi ile paylaşan vatandaşlar, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın ‘maske’ hatırlatması yaptığı bir dönemde, Hatay’da aynı sorunların, aynı şekilde ve resmi kurumsal kimlikler tarafından tekrar edilmesinin çarpıcı olduğunu dile getirdi.
Eleştiriler ise şöyle:
Y.Ç. >> Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel’in bir açıklamasını hatırlıyorum. Diyor ki orada: “Asemptomatik (belirti göstermeyen) vakaların fazla olduğunu görmeye başladık. Bu nedenle maske takmayı önerdik.” Sanırım en tehlikelisi de bu! Ben, konuştuğumuz konuda, bir diğer örneği unutmadım. Çevlik yolundaki çalışmada da işçiler maskesizdi. Şimdi de Madenli’de bir başka çalışma ve işçiler yine maskesiz. Bildiğim kadarıyla Hatay Valiliği bünyesinde bir Pandemi Kurulu var. Merak ediyor insan, “onlar bu maskesizliğe ne diyor” diye!
Ş.M. >> Korona günlerinde işçi ve işverenin yükümlülükleri üzerine sürekli konuşup duruyoruz. Buradaki örnekte yükümlülük nerede? Kimde? Cevabı, vermesi gerekenler versin ama… Şunu sormak gerek! Hatay Valiliği, daha önce de benzer bir paylaşımı Çevlik yolu için yapmıştı. Ardından gelen ikinci paylaşımda, maskesiz işçilerin görüntüleri verilmemişti. Şimdi aynı şey Madenli’de olmuş. Paylaşılan videoda işçiler yine maskesiz. Sanırım, “kaderimizde varsa yaşarız”dayız!
-İSİG MECLİSİ-
Önce Çevlik Yolu, ardından Madenli Yat Limanı ve Su Sporları Merkezi’nde yaşanan ‘maskesiz’ işçi görüntüleri, İş Sağlığı ve Güvenliği (İSİG) Meclisi’nin Mart ayı içinde paylaştığı kaygıları bir kez daha gündeme taşıdı.
Hatırlanacağı gibi, İSİG Meclisi’nden yapılan Mart ayı açıklamasında, koronavirüs salgını sırasında 20 milyon işçi ve aileleri için hiçbir önlem alınmadığı gibi; işyerlerinde işten atma, zorunlu ücretsiz izne çıkarma, yıllık izin kullandırtma, üretim baskısı ve fazla mesai gibi uygulamaların sıklaştığına dikkat çekilmiş, pek çok işyerinden “hastalığa davetiye çıkartan” çalışma koşullarının sürdürüldüğü ifade edilmişti.  Tamer Yazar