İskenderun ÇKD, CİMER’e başvurdu:

İskenderun ÇKD, CİMER’e başvurdu:

Hüyük’te, Maden Ocakları İçin Traşlama Adıyla Kesim…

İskenderun Çevre Koruma Derneği (ÇKD), Arsuz ilçesi Hüyük’te, Amanoslar eteğinde tıraşlama adıyla ağaç kesimi yapıldığını savunarak, olayın önüne geçilmesi için Cumhurbaşkanlığı’na başvurdu. CİMER’e başvuruyu, İskenderun ÇKD Başkanı Nermin Yıldırım Kara yaptı.
Başvuruda şöyle denildi:
“Arsuz Hüyük’te yapılan traşlama ve genç ağaçların seyreltme işlemine ilişkin olarak CİMER’e yaptığımız başvuru ektedir. Sayın Nermin Yıldırım Kara, T.C. Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) yapmış olduğunuz başvurunuz, 02.04.2021 tarihinde alınmıştır. Başvurunuzu, 2101523052 sayısı ile takip edebilirsiniz.
Başvuru Detayı: Hatay İli Arsuz İlçesi Hüyük Mahallesi’nde, yerleşim alanlarının üzerinde, ormanlık alanlarda, yol üzerinde ve bazı kısmi alanlarda, bölgesel olarak genç ağaçların köklerinden ayrıldığı (kesim yapıldığı) ve traşlama işlemi yapıldığı görülmüştür. Vatandaşlardan İskenderun Çevre Koruma Derneği’ne gelen ihbarlar ve şikayetler hususunda, genç ağaçların kesim işlemleri ile aşağıdaki sorularımıza cevap verilmesini bilgilerinize arz ederiz.
Söz konusu bölgede (Arsuz-Hüyük) neden traşlama işlemi yapılmıştır? Kesim işlemi ne zaman başlamıştır, kaç ağaç kesilmiştir? Kesim işlemi devam edecek midir? Edecek ise kaç ağaç daha kesilecektir? Kesim yapılan alan maden arama işletme faaliyeti için ayrılan koordinatlara yakın mıdır? Yapılan işlem yapay gençleştirme işlemi midir? Kesilen ağaçlar kime satılmaktadır? Kesilen ağaçlar orman ürünü işleyen sektörlere hammadde mi olarak kullanılmaktadır? Traşlanan alanlarda fidan dikimi yapılacak mıdır? Eğer fidan dikimi yapılmayacaksa yapılan işlem hangi amaca hizmet etmektedir?” -Cemil Yıldız-