İskenderun Meclisindeki CHP’li üyeler, “Bisiklet Yolu” Projesine tepkili:

İskenderun Meclisindeki CHP’li üyeler, “Bisiklet Yolu” Projesine tepkili:

Halkı Kandırdılar!

İskenderun Belediye Meclisi’nin CHP’li üyeleri, İlçe Belediye Yönetiminin kent içi caddelerde uygulamasına çalıştığı Bisiklet Yolu Projesi’ne karşı çıkıyor.

İskenderun Belediye Meclisi’nin CHP’li üyeleri adına, Grup Sözcüsü Murat Kayış ile Grup Başkanı Ali Mutlu, ortak açıklamalarında, Bisiklet Yolu Projesi’ne CHP Grubu olarak ‘Evet’ oyu verdiklerini, ancak proje hakkında önceden bilgi sahibi olmadıklarını hatırlatarak, “İskenderun halkı kandırıldı” mesajını verdiler.

İskenderun Belediye Meclisi’nde CHP Grup Sözcüsü olan Murat Kayış, şunları söyledi:

“Sayın Başkanın seçimden önce birçok çılgın projesi vardı. Onların tamamına baktık. Başkanın ilk adımı, Belediyenin arazilerini başka kurumlara devrederek borç kapatma oldu. Bunun yanlış olduğunu dillendirdik. Bugün geldiğimiz noktada, İskenderun Belediyesi tekrar borçlanma talep etti. Yani boş ödemenin doğru bir mantık olmadığını, aslında kendi yönetim şekli ile göstermiş oldu.

İskenderun çılgın projelerinden biri de Bisiklet Yolu Projesi’ydi. Belediye Başkanımız şunu diyebilir… ‘Cumhuriyet Halk Partisi Meclis Grubu da buna evet dedi’. Evet, göğsümüzü gere-gere bunu söylüyoruz. Biz, Bisiklet Yolu Projesi’ne ‘Evet’ dedik.

İskenderun’a Bisiklet Yolu Projesi gerekli, ama İskenderun’un hangi bölgelerinde yapılacağı ile ilgili ne Ak Parti, ne Milliyetçi Hareket Partisi, ne Cumhuriyet Halk Partisi, ne Demokrat Partisi üyelerine hiçbir bilgilendirme yapılmadı.

Bugün görüyoruz ki, İskenderun, merkez anlamında, bisiklet yolunun yapılmasına uygun bir yer değil. Biz artık bunun düzeltilmesi ile ilgili ne adım atılması gerekiyorsa, Meclis Grubu olarak onun yanında olacağız. Esnaf mağdur, vatandaş mağdur, trafik mağdur… Esnaf zaten zor durumda. Bisiklet yolu yüzünden siftahsız kapatır noktaya geldi.”

İskenderun CHP Meclis Grup Başkanı Ali Mutlu ise şunları söyledi:

“80 küsur yıllık Belediyemizin gayrimenkullerini teker teker elimizden çıkartmaya başladılar. TÜRGEV’İN elinden aldığımız Sakarya’daki yeri, Kızlar Manastırı’nı ve daha birçok yeri elden çıkardılar, tapu bizden çıktı.

Biz, asla sermaye düşmanı değiliz. Yatırım yapan iş insanının her zaman yanında oluruz, ama bu da eşit, adil olacak, herkese eşit sunulacak. Sen, 80 dönümlük denizi doldururken, bunu Belediye Meclisi’nden hızlı bir şekilde gündemden geçirip Büyükşehir’e havale ediyorsun. Orada yatırım yapan diğer yatırımcılarımızın seninle rekabet edebilmeleri için onların da seninle eşit yarışmaları gerekiyor.

80 dönümlük denizi dolduruyor, kendine bir liman yapıyor, diğer iş insanları ve sermaye sahiplerinin talepleri gündeme gelmiyor. Fabrika yatırımı yapmak isteyen vatandaşların talebi dikkate alınmıyor. Bu koşullarda yarış olmaz.”