İskenderun mitinginde ‘Hayır’ bayrakları açıldı

İskenderun mitinginde ‘Hayır’ bayrakları açıldı

16 Nisan Anayasa Referandumu öncesinde gerçekleşen ‘HAYIR’ toplantı ve mitinglerinin bir örneği önceki gün İskenderun’da yaşandı. HDP tarafından gerçekleştirilen mitingde “Hayır” balonları gökyüzüne bırakıldı.

Yaklaşan referandum öncesinde mitinglerine ve açık hava toplantılarına hız veren HDP’nin bu anlamdaki son adresi, İskenderun oldu. Nevruz Meydanı’nda düzenlenen mitinge HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan konuşmacı olarak katılırken, miting alanını yüzlerce vatandaş, ellerindeki rengarenk ‘HAYIR bayraklarıyla doldurdu. Şarkılar eşliğinde çekilen halayların ardından, HDP İskenderun İlçe Eşbaşkanları Ahmet Çahan ve Aysel Eşiyok açılış konuşmasını yaptı.
-HAYIR DİYECEĞİZ-
Gerçekleşen mitingde konuşan isimlerden biri olan HDP PM üyesi Asiye Kolçak, getirilmek istenen sisteme en güçlü bir şekilde “Hayır” diyeceklerini ifade ederken, Parti olarak gerçekleştirdikleri “Hayır” çalışmalarının bir çok engelleme ile karşılaştığını söyledi, ancak hiçbir zorluğun kendilerini yıldırmadığının altını çizdi. Suriye’de yaşanan savaşa da işaret eden Kolçak, şuana dek 10 milyona yakın insanın ülkelerinden göç etmek ya da kaçmak zorunda kaldığını söylerken, “İnsanların kendi ülkelerinde özgür ve eşit bir şekilde yaşayabilmesi için ‘Hayır’ diyeceğiz” dedi.
EMİR KULU OLMAYIN-
Ardından konuşan HDP’li Doğan, “Kürtler ne istiyor? ‘Burası benim ortak vatanım, sadece eşit yurttaşlık istiyorum’ diyor. Aleviler de bunu istiyor’ diyen Doğan, güvenlik önlemi alan polisleri işaret ederek, “Bakın polis arkadaşlar da burada. Biz, polislerin hakları için de mücadele ettik. Onlar ise bize gaz sıkıyorlar. ‘Emir kuluyuz’ diyorlar. Emir kulu olmasınlar. Bu yüzden ‘Hayır’ dememiz gerekiyor. Ben biliyorum, burada ‘Evet’ diyen de yok” diye konuştu.
Konuşmaların ardından “Hayır” balonları gökyüzüne bırakıldı.-Tamer Yazar-

(Visited 1 times, 1 visits today)