İskenderun’a Girişimcilik Merkezi

İskenderun’a Girişimcilik Merkezi

34 yaş altı gençlerin, kendi işlerinde istihdamları teşvik edilecek…

Hatay, Osmaniye ile Kahramanmaraş illerinin ortağı olduğu DOĞAKA’nın 2023 yılı ilk toplantısı ilimizde gerçekleşti. Perşembe günü Valilik’te gerçekleşen toplantıya Hatay Valisi Rahmi Doğan yanı sıra, Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun, Osmaniye Valisi Dr. Erdinç Yılmaz, 3 İl’in Belediye Başkanları, TSO Başkanları ve ilgili kurum temsilcileri katıldı.

Toplantıda, Kahramanmaraş, Osmaniye ve Hatay-İskenderun’da birer Girişimcilik Merkezi kurulması ile başlanacak proje kapsamında girişimci adaylarına eğitim ve hibe desteği sağlanması kararlaştırıldı.
Toplantının açılış konuşmasını yapan Kahramanmaraş Valisi, aynı zamanda DOĞAKA Yönetim Kurulu Dönem Başkanı da olan Ömer Faruk Coşkun, şunları söyledi:
“Ajansımız, faaliyetlerine; destek programları uygulamaları, ulusal ve uluslararası programlara yönelik proje geliştirme çalışmaları, yatırım destek ve tanıtım faaliyetleri ile araştırma, analiz ve planlama çalışmaları çerçevesinde devam edilmektedir.
Önceki dönemlerde uygulamaya alınan turizm altyapısı programları, özel sektöre yönelik faizsiz kredi desteği programları, güdümlü proje desteği ile Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda yürü-tülen Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı, Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı ve Üreten Şehirler Programı kapsamındaki projelerin uygulanmasına devam edilmektedir. Bununla birlikte, makine imalatı ve yazılım sektörlerine yönelik faizsiz kredi desteği programında başvuruların alınmakta olup, 2023 yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı ve Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı için de proje hazırlıklarına başlanılmıştır. Ayrıca, Avrupa Birliği tarafından finanse edilen FRİT Programı kapsamında desteklenmesi uygun bulunan ve bölgemizdeki girişimcilik kültürünün geliştirilmesine yönelik projenin uygulanmasına da bugün yapılacak açılış toplantısı ile birlikte başlanılacaktır.
Kahramanmaraş, Osmaniye ve İskenderun’da Girişimcilik Merkezi kurulması ile başlanacak projede, girişimci adaylarına eğitim ve hibe desteği sağlanacaktır. Diğer taraftan, 2024-2028 yılları arasını kapsayacak Ulusal Kalkınma Planı hazırlıkları ile de uyumlu olarak, aynı dönemi kapsayacak şekilde yeni Bölge Planı hazırlıkları devam etmektedir.
Hatay, Kahramanmaraş ve Osmaniye illerinde sosyo-ekonomik kalkınmaya yönelik konuların ele alınacağı bu Bölge Planı, Cumhurbaşkanı onayı ile uygulanacaktır. Bölgesel kalkınmada birçok program ve projenin hayata geçmesine vesile olacak bu çalışma, taslak olarak tamamlanmış ve Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü’ne iletilmiştir.
Kalkınma Ajansları tarafından 2022 ve 2023 yılları teması olarak belirlenen ‘genç istihdamı’ çalışmaları kapsamında, 34 yaş altı gençlerin kendi işlerinde istihdam edilmelerine destek vermek amacıyla başlatılan Girişimci Geliştirme Merkezi Programı hazırlıklarına devam edilmektedir. Programla kendi işini kurmak isteyen gençlerimize hem danışmanlık ve mentörlük desteği verilecek hem de sermaye sahiplerinden oluşan platformlarda fikirlerini ortaklığa açabilme imkanı sağlanacaktır.
Özet olarak, ifade edilen bu faaliyetler yanı sıra mevcut programlar kapsamındaki projelerin izleme ve değerlendirme çalışmaları ve yatırım destek çalışmalarına devam edilmektedir.”
Açılış konuşmasının ardından, toplantı, gündem maddelerinin görüşül-mesiyle devam etti. -Mutlu Yanık-