İskenderun’da çevreciler soruyor:

İskenderun’da çevreciler soruyor:

3800 ton tehlikeli atık ne oldu?

İskenderun ilçesinde geçtiğimiz günlerde limana yanaştırılan bir gemide “Çinko” olarak adlandırılan malzemenin tehlikeli atık olduğunun anlaşılmasından sonraki süreç konusunda, ilçe halkının bilgilenmek istediği kaydedildi.

İskenderun Çevre Koruma Derneği Başkanı Nermin Yıldırım Kara, yaptığı açıklamasında şöyle dedi:

“Geçtiğimiz günlerde, İskenderun Limanı’nda ele geçirilen 3 bin 800 ton ağırlığındaki atık maddenin ülkeye girişine Gümrük Muhafaza ekipleri tarafından izin verilmedi. Söz konusu eşya tehlikeli bulunduğundan, çıkış ülkesine / ticaretin yapıldığı ülkeye geri gönderilmesi ile ilgili işlemleri başlatıldı. Basına yansıyan haberlere göre, içeriği ‘Çinko’ olarak beyan edilmesine rağmen, analiz sonucunda eşyanın cüruf, baca tozu ve kül gibi, insan sağlığı için tehlikeli olduğu, ayrıca yanıltıcı belge düzenlenerek bunların ülkeye sokulmaya çalışıldığı tespit edildi.

Çevrenin Korunması Yönünden Kontrol Altında Tutulan Atıkların İthalat Denetimi Tebliği gereğince, ithali yasaklı atıklar zaten bilinmektedir. Tehlikeli atıkları ülkeye girişini yapanlara ilişkin olarak, ithalatçılara, ‘çevre, dış ticaret ve gümrük’ mevzuatında öngörülen yaptırımlar ve idari para cezalarının uygulanıp uygulanmadığı, söz konusu atıkların nereden geldiği ve bundan sonra nasıl bir süreç işleyeceği tarafımızdan merak edilmekte olup, konu hakkında ilgili ve yetkili kurumlardan değerlendirmelerini bekliyoruz.” -Haber/Cemil Yıldız-