İskenderun’da nevruz kutlaması

İskenderun’da nevruz kutlaması

HDP İskenderun İlçe Örgütü, 21 Mart Pazar günü saat 10:00 da, “Nevruz ateşiyle, direnelim, özgürleşelim” şiarıyla, Yıldırımtepe Mahallesi’nde bir kutlama gerçekleştirdi.
İskenderun HDP Eş Başkanı Hülya Ateş’in, nevruzla ilgili davet edilen kişi ve kurumlara “Hoşgeldiniz” anonsu ile başlayan etkinliklere; HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, HDP PM üyeleri, il ve ilçe yöneticileri, üyeleri ile vatandaşlar katıldı. Katılımcılar, platformdan çalınan Evrensel Türküler ve zılgıtlar eşliğinde çekilen halaylarla, nevruzun coşkusunu yaşadı. HDP Hatay Kadın Meclisi, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararını, alana astığı “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz” pankartıyla protesto etti.
Nevruz ateşinin yakılmasıyla başlayan kutlamanın açılış konuşmasını yapan, İl Eşbaşkanı Kerem Nalbant, Nevruz’un, barış ve kardeşlik olduğunu belirterek, Partilerine dönük kapatma davasına tepki gösterdi. Nalbant, baskı ve saldırılara boyun eğmeyeceklerini vurguladı.
HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları ise tüm halkın Nevruz’unu kutlayarak, Partililerine ve kadınlara yönelik politikalara tepki gösterdi. Hatimoğulları, “Bizi, davalarla yıldıramazlar. Vekilimize yapılanları kabul etmiyoruz. Abdest alırken yaka paça gözaltına aldılar. Yönetemedikleri için muhalefete saldırıyorlar. Kadınların kazanımlarına yapılan saldırıya izin vermeyeceğiz. İstanbul Sözleşmesi’ne sahip çıkacağız” diye konuştu.
Konuşmalar ardından, Sanatçı Baran’ın seslendirdiği şarkılar eşliğinde çekilen halaylarla kutlama sona erdi. -Cemil Yıldız-

(Visited 2 times, 1 visits today)