İskenderunlular kandırılıyor mu?

İskenderunlular kandırılıyor mu?

57 yıllık feyezan sorunu duruyor…

Gelen her Belediye Başkanı “Feyezan Kanalı sorununu” çözeceğim diyor! 20 Yıllık AKP iktidarları dahil, 57 yıllık sorunu çözen yok!

İskenderun ilçesi kent merkezinden geçen Feyezan Kanalı’na dair sorun, 57 yıldır çözülemiyor. Bundan önceki birçok belediye başkanı olaya el attı, ancak bir şey yapamadan çekilmek zorunda kaldı. DSİ’nin en üst düzey yöneticileri de İskenderun’a geldi, inceleme yaptı, hatta Seyfi Dingil’in belediye başkanlığı döneminde Feyezan Kanalı yapımı ile ilgili resmi tören bile gereçkleştirildi. Ancak buna rağmen ortada henüz yapılmış bir iş yok!

TOSYALI EL ATIYOR

İskenderun Belediye Başkanı M.Fatih Tosyalı, son olarak Feyezan Kanalı sorununu çözmek için adım atan yerel yönetici oldu. Tosyalı, DSİ 6.Bölge Müdürü Köksal Buğra Çelik, Bölge Müdür Yardımcıları ve ilgili Şube Müdürleriyle bir araya gelirken, Feyezan Kanalı, içi ve çevresinde yapılacak olan düzenleme ve peyzaj çalışmaları masaya yatırıldı.

İskenderun Belediyesi’nden, DSİ Bölge Müdürü ile Belediye Başkanı arasındaki görüşmeyle ilgili şu paylaşım yapıldı:

“Bundan bir adım sonrası, ihalenin tamamlanması. Boruların, denizden, kanalın çevresi boyunca döşenmesine az kaldı. Feyezan Kanalı, yakın bir zamanda sivrisinek yuvası ve koku üreten bir yer olmaktan çıkıp, üzerinden deniz suyu akan, ışıklandırması ve güzel bir çevre düzenlemesiyle, çiçek gibi olacak!”

BU SÖZLER ÇOK VERİLDİ, TUTULMADI!

İskenderun Belediyesi bir önceki dönem başkanı Seyfi Dingil de Feyezan Kanalı için çok söz verdi, ancak bir şey yapamadı. Başkan Seyfi Dingil, bundan 6-7 yıl önceki açıklamalarında, Feyezan Kanalı sorununun kentin 40 yıllık bir kanayan yarası olduğunu belirterek, “Seçim zamanında Feyezan Kanalı ile halkımıza söz vermiştik. Bu, ilk adım. Burası, Türkiye’de herkesin örnek göstereceği bir yer olacak. Kanalın ıslahı bittikten sonra, çevre düzenlemesini belediye olarak biz yapacağız. Kanalın çevresinde özel yürüyüş parkurları, gezi alanları, bisiklet yolları ve kafeteryalar ile halkımızın nefes alacağı alanlar, kanalın başlangıcında da, bağlama denilen bölgede yapay göl ve mesire yerleri yapacağız” şeklinde konuşmuştu.

Bir önceki dönem İskenderun Belediye Başkanı olan Seyfi Dingil, “Belediye olarak, şehrimizin kangren olan sorunlarını çözmeye öncelik vereceğiz. Vatandaşlarımız da çalışmalarla sağlık, koku ve sivrisinek yönünden rahata kavuşacak ve kentte yeni bir sosyal alan kazandırılmış olacak. Kente yeni bir hava kazandıracağız” şeklinde açıklamalarda bulunmuştu.

FEYEZAN, TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLACAK’ DENİLDİ AMA!

Hatay eski Valilerinden Ercan Topaca döneminde de, DSİ Adana Bölge Müdürlüğü ile işbirliği halinde, Feyezan Kanalı sorunu çözümü için temel atılmıştı.

2014 yılındaki temel atma töreni sırasında, şu bilgiye yer verilmişti:

“Feyezan Kanalı Projesi, çok önemli. 20 metre genişliğinde, 5 metre derinliğinde ve 6.5 kilometre uzunluğunda, Çin Seddi gibi muhteşem bir kanalımız var. Bu kanal, yüzyıldan beri dolup, taşmıştı. Şehri ikiye bölen bu kanal, pislik ve sinek deryasıydı. Şimdi ıslah ediliyor. 3 etaplı projesini yaptık. Birinci etap bitmek üzere. Ne kadar ilaç sıkarsanız sıkın, baş edemiyorsunuz.

Ama bu projeyle, İskenderun’un haşere ve sinek meselesi bitiyor. İskenderun’un 100 yıllık kanayan yarası olan bu kanal, sadece bir Feyezan Kanalı değil, kentimizin cazibe merkezi, yaşam alanı ve ikinci sahil projesi olacak.

Hatay Valisi Sayın Ercan Topaca, 21 Ekim 2015 Çarşamba günü saat 15.00’te, İskenderun’da DSİ 6. Bölge Müdürlüğü tarafından ihalesi yapılan ve yükleniciliğini bir inşaat şirketinin yapacağı ‘İskenderun Feyezan Kanalı Islahı ve Peyzaj Projesi’nin temel atma törenine katıldı.  İskenderun’da, yeni PTT binası arkasında gerçekleştirilen törende konuklarını selamlayarak sözlerine başlayan İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, ‘Bugün, bizim için tarihi bir gün. Temelini atacağımız bu proje tamamlandığında, İskenderun’un 100 yıllık kanayan yarası olan bu kanal, sadece bir Feyezan Kanalı değil, aynı zamanda kentimizin bir diğer cazibe merkezi, bir yaşam alanı, ikinci bir sahil projesi olacaktır’ şeklinde konuştu.”

Geçmişi 57 yıla dayanan İskenderun Feyezan Kanalı sorunu, 20 yıllık AKP iktidarları döneminde de çözümlenemedi, daha önceki iktidarlar döneminde de çözülemedi, aynen devam etti! -Cemil Yıldız-