Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

İşletme kredilerinde sıkılaşmaya devam

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2024 yılının ikinci çeyreği için “Banka Kredileri Eğilim Anketi” sonuçlarını açıkladı. Ankette bankaların işletmelere yönelik kredi politikaları ve beklentileri değerlendirildi.

Ankete göre, bankalar genel olarak işletmelere sağladıkları kredilere uyguladıkları standartları sıkılaştırmaya devam ediyor. Özellikle sermaye yeterliliği ve teminatlara ilişkin riskler, bu sıkılaşmanın önemli faktörleri arasında yer aldı.

Yabancı para cinsinden krediler hariç olmak üzere, tüm kredi türlerinde talepde bir azalma gözlemlendiği belirtildi. Bankaların üçüncü çeyrek için beklentisi ise bireysel kredi türlerindeki sıkılaşmanın azalacağı yönünde oldu.

Konut ve diğer bireysel kredilerde fon maliyetleri ile bilanço kısıtlamalarının etkili olduğu, taşıt kredilerinde ise banka dışı mali kesimin rekabetinin sıkılaştırıcı bir faktör olduğu vurgulandı. Bankaların önümüzdeki dönemde konut ve bireysel kredi talebinde artış bekledikleri de belirtilenler arasında.

Ankette ayrıca, bankaların yurt içi fonlama koşullarında sıkılaşma eğiliminin zayıfladığı, yurt dışı fonlama koşullarında ise gevşeme eğiliminin güçlendiği ifade edildi. – Mehmet Durmaz-