Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

İsrail’e silahlar İncirik’ten gidiyor

Vatan Partisi Genel Başkanı

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Ekim ve Kasım aylarında ABD’nin İncirlik üssünden kalkan uçakların Güney Kıbrıs Agratur üzerinden İsrail’e silah ve mühimmat götürdüğünü iddia etti.

Perinçek “ABD Silahlı Kuvvetlerinin uçakları, Türkiye’deki İncirlik Üssü’nden İsrail’e silah taşıyor ve Türkiye yönetimi bu gerçeğin üzerini örtüyor. İncirlik’ten kalkan uçaklar önce Güney Kıbrıs’taki İngiliz üssü Agratur’a iniyor ve yüklendiği kargoyu oradan İsrail’e götürüyor. Bu bilgi, ilkönce İsrail’de yayımlanan Haaretz gazetesinde ve daha sonra İngiltere’nin Declassified UK haber sitesinde yer aldı. ABD ve İngiltere uçakları, İsrail’e silah sevkiyatında yalnız İncirlik üssünü üsleri değil, Almanya ve İspanya’daki üsleri de kullanıyor” dedi.

Perinçek partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında şunları ifade etti:

5 Kasım’da ABD Hava Kuvvetleri’ne ait C-130J Hercules askeri nakliye uçağı İncirlik’ten Agratur Üssü’ne uçtu. Söz konusu uçuşun ayrıntıları resmî uçuş bilgilerinin görüntülenebildiği Radarbox adlı internet sitesinde de yer alıyor. Buna göre İncirlik Hava Üssü’nden saat 11.51’de kalkan C 130 J Hercules uçağı, İngiliz Hava Kuvvetleri’ne ait Agratur Hava Üssü’ne 12.37’de ulaştı. C-130J Hercules nakliye uçağı, 128 muharip asker ve 19 bin 600 kg kargo taşıyabiliyor.

İsrail’de yayımlanan Haaretz gazetesinin haberine göre, 7 Ekim-24 Ekim arasında 40’tan fazla ABD nakliye uçağı, 20 İngiliz nakliye uçağı ve yedi ağır nakliye helikopteri Agratur’a teçhizat, silah ve kuvvet taşıdı (Haaretz, 31 Ekim 2023). Yine Haaretz gazetesinin bir hafta önceki haberine göre uçaklara Avrupa’daki ABD ve NATO’ya ait stratejik depolardan kargo yüklendi. Gazete, ABD uçuşlarının yaklaşık yarısının “askeri yardım teslimatı” olduğunu yazıyor. İsrail’in güneyinde Negev çölünün yakınında bulunan Nevatim Hava Üssü’ne inen ABD uçakları, silahları İsrail ordusuna teslim etti. Ayrıca Tel Aviv’deki Ben Gurion havaalanına inen ABD uçakları, silah ve mühimmatın yanı sıra zırhlı araçlar da taşıdı (Haaretz, 24 Ekim 2023).

İngiltere’nin askerî alandaki haberlerinin güvenilirliğiyle tanınan Declassified UK sitesi de, İsrail’e silah sevkiyatı konusunda ayrıntılı bilgilere yer verdi. ABD’nin İspanya’daki Rota hava üssünden ve Almanya Ramstein’deki NATO Hava Kuvvetleri Komutanlığı Karargâhı’ndan personel, tank ve helikopter taşıma kapasitesine sahip C 17 ağır nakliye uçakları 18, 24 ve 25 Ekim günlerinde Agratur’a uçtu. Gazze bombardımanı başlamadan önceki iki ayda bu üslerden Agratur’a ABD uçağı trafiğini rastlanmıyor olması ayrıca dikkat çekiyor.

Declassified UK sitesinin haberine göre, 11 Ekim’den itibaren 17 Kasım’a kadar 33 İngiliz askerî nakliye uçağı Agratur’dan Tel Aviv’e uçtu. Bu uçuşlar, Gazze bombardımanının başlamasından hemen sonra iki hafta boyunca her gün yapıldı. AK Parti hükümeti, İncirlik’ten Agratur üzerinden İsrail’e silah sevkiyatının üstünü örtme telaşında. İletişim Başkanlığı, uçakların Agratur üzerinden İsrail’e gittiğinin üzerini örtmektedir. Ne var ki ihanetin üzeri hiçbir zaman kapatılamamıştır. İncirlik’ten İsrail’e silah taşıyan uçaklar, Agratur üssüne uğrayarak İsrail havaalanlarına inmektedir. (Sami Gökçe)