Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

İsrailliler Hatay’da toprak mı satın alıyor?

CHP Hatay Milletvekili Mehmet

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Hatay’da İsraillilerin yoğun bir şekilde toprak ve gayrimenkul edinmesi konusunu Meclis gündemine taşıdı. Güzelmansur, 2008 yılında Hatay’ın yabancılara mülk satışına kapanmasına rağmen, bu yasağın çeşitli yollarla delindiğini iddia etti.
Yabancıların ve özellikle de İsraillilerin, şirket kurarak veya tapu kaydını başkası adına göstererek Hatay’dan kolaylıkla toprak aldığını belirten Güzelmansur, “Özellikle deprem sonrasında İsraillilerin Hatay’da bahsedilen yöntemlerle yoğun bir şekilde toprak ve gayrimenkul edindiği halk arasında konuşulmakta ve kamuoyunu rahatsız etmektedir” dedi.
Güzelmansur’un Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’ye yönelttiği sorular arasında İsrailli yabancı tüzel kişilerin Hatay’da edindiği arazi sayısı, aldıkları bağımsız bölüm sayısı ve son üç yılda T.C. vatandaşlığı verilen İsraillilerin mülk edinme durumu yer alıyor. Ayrıca, tapu kaydını başkası adına çıkaran İsraillilerin tespit edilip edilmediği ve Hatay’da ve Türkiye genelinde İsrail uyruklu şirket sayısının ne olduğu da sorular arasında. – Yusuf Cemil Karaçay-