İşsizlerden Sonra En Perişan Kesim Emekliler

İşsizlerden Sonra En Perişan Kesim Emekliler

Tüm Emekli-Sen Başkanı Kılıç, emeklilerin asgari ücretin ve açlık sınırının altında maaş alıyor olmasının bir utanç tablosu olduğunu vurguladı

      Tüm Emekli-Sen Hatay Şube Başkanı Meryem Kılıç, yaptığı açıklamada, emeklilerin sorunlarını bir kez daha dile getirdi, çözüm istedi. Emeklilerin asgari ücretin ve açlık sınırının altında maaş alıyor olmasının bir utanç tablosu olduğunu söyleyen Kılıç, işsizlerden sonra en perişan kesim olduklarını vurguladı.

      Emekliler olarak 14 milyonluk bir kesim olduklarını, yakın çevreleriyle 25-30 milyonluk devasa bir kitle olduklarını söyleyen kılıç, açıklamasında şunlara değindi: “Hayatımızın en verimli onlarca yılımızı, emek vererek, ülke ekonomisine artı değerler üretip katarak memlekete hizmet ettik. Şimdi emekliyiz ve insanca yaşamak istiyoruz. Bu isteğimiz bir lütuf değil, bedeli yıllar önce peşin ödenmiş bir haktır. Anamızın ak sütü gibi helalimizdir.

İktidar emeklileri yok sayıyor …

       Ancak yaşamaya çalıştığımız gerçekler böyle değil. Bu devasa emekli kitlesi, iktidarın yıllardır izlediği, emekli ve emekçi karşıtı politikası yüzünden perişan haldeyiz. Sefil hayata, sadakaya ve açlığa mahkum edildik. İktidar yandaşlara, sermaye gruplarına memleketin kaynaklarını peşkeş çekerken, emeklilere kırıntıları bile çok görüyor. Şu kadar şahlandık, bu kadar büyüdük masalları anlatılıyor ama var olduğu söylenen refah payından bize hiç bir katkı düşmüyor. Emeklileri yok sayıyor, üvey evlat görüyor, hesaba katmıyor.

      Yıllardır, ülkenin imkanları bu kadar deyip, TÜİKin uyduruk oranında bile, emekliye zam vermezken, mali disiplin ve ödemeler dengesi bozulur diye,  ikramiyelerimize yüz lira zam vermezken, 14 milyon emekçiyi ve ailesini mağdur ederken, bir kaç yüz bin kişilik zengin para babalarına, onlarca milyar lira Kur Korumalı mevduatlara kaynak aktarıyor. Memleketin, Cumhuriyet döneminin bütün iktisadi kuruluşlarını yerli ve yabancı sermaye gruplarına satarak ülkeyi ve halkımızı ekonomik krizin içine atıyor.

Emekliler açlığa, sadakaya mahkum ediliyor …

      İzlenen politika ile zengin daha zengin, biz yoksullar daha yoksul oluyoruz. Şu anda, işsizlerden sonra, en perişan ve geçinemez durumda olan kesimler, biz emeklileriz.  8,5 milyon emeklinin, asgari ücretin ve açlık sınırının altında maaş alıyor olması bile bir utanç tablosudur.

      Peki neden emekliler insanca yaşam koşullarında yaşayamıyorlar da, böyle açlığa ve sadakaya mahkum ediliyorlar. Bunun temel sebebi, emeklilerin örgütlenip birleşik bir güç olamayışı ve iktidarının da emeklileri hesaba katmayışıdır. Bu nedenle emekliler sendikalarında örgütlenip,  örgütlü güç olmak zorundalar.

      Tüm Emekli Sen, Genel merkez ve Şubeleriyle, emeklilerin insanca bir yaşama kavuşması ve ekonomik, sosyal ve demokratik talepleri için kararlıkla mücadeleye devam ediyor. Emekli arkadaşlar; Tüm Emekli Sen’in emeklilerin hakları için verdiği mücadeleye destek ol. Sendikamıza üye olarak gücümüze güç kat. Birlikten güç doğar. Bizi yok sayanlara, haklarımızı gasp edenlere, biz de varız, hakkımızı istiyoruz talebimizi yükseltelim.”

      Mehmet ÖZGÜN