İşsizliği azalttık, istihdamı arttırdık

İşsizliği azalttık, istihdamı arttırdık

SGK İl Müdürü Bal, faaliyetlerini aktardı, çalışma hayatında milli seferberlik başlattıklarına vurgu yaptı

Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Hamit Bal, Sosyal Güvenlik Haftası’nın başlangıcı nedeniyle dün Savon Otel’de toplantı düzenledi, faaliyetlerini aktardı, hedeflerini sıraladı. Bal, çalışma hayatında milli seferberlik başlattıklarını bu sayede işsizliği azalttıklarını, istihdamı arttırdıklarını vurguladı. Artı istihdam çalışmaları ile birlikte 2.811 işyeri ziyareti gerçekleştirdiklerini söyleyen Bal, etkin ve yoğun bir bilgilendirme sayesinde ilimizde istihdama yönelik gözle görülür artışlar gerçekleştirdiklerini bildirdi, bunun neticesinde ilimizde yılbaşından bu yana 8.804 artı istihdam sağlandığını, hedeflerinin yıl sonuna kadar bu rakamı 21 bine yükseltmek olduğunu dile getirdi.
Sosyal Güvenlik Kurumunu paydaşlarına tanıtmak, sosyal güvenlik reformunu anlatmak, sosyal güvenlik kavramının toplumumuzun tüm bireyleri tarafından bilinmesini sağlamak, vatandaşlarımızı hak ve yükümlülükler konusunda bilgilendirmek, toplumda sosyal güvenlik bilinci oluşmasına katkı sağlamak amacıyla her yıl tüm yurtta 16 Mayıs’ı içine alan haftanın ‘Sosyal Güvenlik Haftası’ olarak kutlandığına değinen Bal, kurumlarının faaliyetlerini aktardı.
Günümüzde, Sosyal Güvenlik Kurumu hizmetlerinden memnuniyetlerin arttığını belirten Bal, açıklamasında şunlara yer verdi: “TÜİK Anketi, bireylerin kamu hizmetlerinden genel memnuniyeti düzeylerine bakıldığında, 2016 yılı sonuçlarına göre en yüksek artış 9,2 puan ile Sosyal Güvenlik kurumu hizmetlerinde gerçekleşti.
Sosyal güvenlik hizmeti vatandaşın ayağına götürüldü. Sigortalıların ihtiyaçlarına yerinde hizmet veren, kolay erişilebilir bir sosyal güvenlik amacıyla; yurdun dört bir yanında sosyal güvenlik merkezleri açıldı ve açılmaya devam edildi.
E-Devlet hizmetleri yaygınlaştırıldı. Sosyal Güvenlikte sunulan hizmetleri, teknolojiye taşıyarak, e-Devlet portalında en fazla hizmet sunan kurum olarak dünyada öncü seviyeyi yakaladık. e-Devlet kapısının amacı, kamu kurumlarının e-Devlet hizmetlerini vatandaşlara, işletmelere, kamu kurumlarına güvenli, tek noktadan ve etkin şekilde sunmaktır. Hali hazırda kurumumuzun e-Devlet kapısı üzerinde genel sağlık sigortası, emeklilik, sigorta ve diğer hizmetler alanın da toplam 59 uygulaması bulunmaktadır. Alo 170 vasıtasıyla vatandaşa hizmet sunulmaya devam edildi.
Çalışma hayatında milli seferberlik kapsamında gazilerimizden emeklilerimize, tıbbi malzeme kullanan vatandaşlardan işverenlere kadar saha ziyaretlerimizi gerçekleştirdik. Lise ve üniversite mezunları ilave 2 yıl sağlık hizmeti sağlandı. 25 yaş altı gençlerimizin genel sağlık sigortası prim borçları silindi. Kısmi süreli çalışan sigortalılarımızın genel sağlık sigortalılık durumlarına yönelik düzenleme yapıldı. Er ve erbaşların genel sağlık sigortası kapsamına alınması sağlandı. Genel sağlık sigortası sisteminde reform yapılarak tek kademe uygulaması ve prim oranının düşürülmesi sağlandı. Birikmniş borcu olan genel sağlık sigortalılarına yönelik kolaylıklar sağlandı. Emekliye promosyon imkanı sağlandı. Tüm memur emeklilerinin 30 yıl üstü hizmet sürelerine ikramiye ödenmesi sağlandı. Kayıt dışı istihdam ile mücadeleye tüm hızıyla devam edildi.”

Ödeme gücü olmayanların primlerini devlet ödeyecek …

2017 yıl için prim oranlarının sırasıyla 71 TL, (G1), 213 TL (G’) ve 427 TL (G3) iken, yapılan düzenleme ile var olan bu üç kademenin teke indirildiğini belirten Bal, “Yeni sistemde primi devlet tarafından ödenenler ile 53 TL ödeyerek sağlık yardımı alanlar olacak. Prim oranı asgari ücretin yüzde 3’ü, yani 53 TL olacak ve gelir testine gitmek zorunlu olmayacak. Aylık 53 TL ödeyen vatandaşlarımız ve yakınları sağlık hizmetlerinden normal sigortalılar gibi yararlanacaktır. Sadece ödeme gücü olmadığını ileri sürenler gelir testine girecek ve ödeme gücü olmayanların primlerini devlet ödemeye devam edecektir. Ayrıca 2016 Ekim ayı itibariyle borçlu 7,2 milyon genel sağlık sigortalısının 11,7 milyar TL prim borcu yapılandırılmıştır.”
-Mehmet ÖZGÜN-

(Visited 1 times, 1 visits today)