Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 9,58 / Satış: 9,62
€ EURO → Alış: 11,15 / Satış: 11,19

İstanbul Barosu’nun ardından Diğer Barolar da!

İstanbul Barosu’nun ardından  Diğer Barolar da!
  • 24.03.2021
  • 523 kez okundu

Hatay, Ankara, Antalya ve Mersin Baroları, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesine yönelik Cumhurbaşkanlığı Kararnamesine karşı Anayasaya aykırılık iddiası ve yürütmenin durdurulması istemiyle başvuruda bulundu.

İstanbul, Ankara, Antalya ve Mersin Baroları, İstanbul Sözleşmesi’nin “feshi”ne yönelik Cumhurbaşkanlığı Kararnamesine karşı Danıştay’a dava başvurusunda bulunurken, benzer bir yolu Hatay Barosu da izledi.
İstanbul Sözleşmesi olarak anılan, “Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi”ni, Türkiye, 11 Mayıs 2011’de imzalayan ilk ülkeler arasında yer almış, Sözleşme 24 Kasım 2011’de TBMM’de onaylanmış ve 1 Ağustos 2014’te yürürlüğe girmişti.
-HATAY-
Hatay Barosu Yönetimi, son ortak açıklama doğrultusunda, “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmemiz mümkün değildir. Bizler; Barolar ve TÜBAKKOM olarak, kadına yönelik şiddeti bir insan hakkı ihlali ve ayrımcılık olarak kabul eden İstanbul Sözleşmesi’ni ortadan kaldırmaya yönelik Anayasa’ya aykırı bu girişime karşı mücadelemizi sürdüreceğimizi belirtiyor, temel hak ve özgürlükleri ortadan kaldırmaya yönelik bulduğumuz bu girişim karşısında toplumumuzun her kesimini bu mücadeleye destek vermeye ve dayanışmaya çağırıyoruz” mesajı vermiş, bu konudaki duruşunu net bir şekilde paylaşmıştı.
Hatay Barosu, 9 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 3. Maddesi’nin 1.ve 3. Fıkralarının Anayasa’ya aykırılığı nedeniyle Danıştay’da dava açma yoluna giden bir diğer Baro oldu.  Tamer Yazar

Etiketler: / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ