İstanbul’da 7. Hatay Günleri: 4-8 Ekim’de

İstanbul’da 7. Hatay Günleri: 4-8 Ekim’de

Bu yılki Tema, “Sen-Ben değil, Biz Varız”…

Etkinlikler arasında, İstanbul GS Lisesi önünde “78 Tepsilik Künefe Şöleni” de var…

Hatay Valiliği bilgisi ve himayeleri altında, İstanbul’da faaliyet gösteren HATAYDER (Hatay Eğitim, Kültür, Tanıtım ve Dayanışma Derneği) ve HATİAB (Hatay İşadamları ve Bürokratları Derneği) tarafından bu yıl ortaklaşa olarak gerçekleştirilecek olan İstanbul’da Hatay Günleri, 4-8 Ekim 2017 tarihlerinde, İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanlığı Maltepe sahil etkinlik alanında yurt içi ve yurt dışı ziyaretçilerine kapılarını açmaya hazırlanıyor.
Hatay’ın kültürel zenginliklerini daha geniş kitlelere aktarabilmek ve son yıllarda bölgede yaşanan dış kaynaklı olumsuz gelişmelere karşın şehrin sosyo-ekonomik gelişimine katkıda bulunmak adına düzenlenen etkinliklerin bu yılki teması, “Sen, Ben Değil, Biz Varız!” olacak.
HATAYDER ve HATİAB ortak açıklamasında, etkinlikle ilgili şu bilgiler verildi:
“Bunun somut bir göstergesi olarak, İstanbul’daki Hataylı STK’ların yoğun katılım ve desteğiyle 7.sini gerçekleştirdiğimiz bu etkinliği, Hatay Valiliği bilgisi ve himayeleri altında, HATAYDER (Hatay Eğitim, Kültür, Tanıtım ve Dayanışma Derneği) ve HATİAB (Hatay İşadamları ve Bürokratları Derneği) olarak ortaklaşa olarak yürütecektir. Böylelikle ilimizin bütün dinamiklerini aynı ülküde bir araya getirerek, yurtiçi ve yurt dışında etkin bir tanıtım hamlesi gerçekleştireceğiz.
Etkinliklerde, Hatay Valimiz Erdal Ata’nın destek ve himayeleri başta olmak üzere, Hatay Büyükşehir Belediye başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş ve diğer belediyeler yanında STK temsilcileri, akademisyenler, el zanaatkârları, tarım ürünleri ve gıda üreticileri, turizm ve sanayi şirketleri yer alacak. Etkinlik programında, her yıl olduğu gibi Antakya Medeniyetler Korosu’nun Aya İrini Müzesi’nde vereceği konser ile Hatay’ın simgeleşen kültür değerleri, bütün İstanbul’a sözle değil sanat ile somut olarak tanıtılacaktır. Kına Gecesi, Aba Güreşleri, Mozaik Yapımı gibi kültürel etkinliklerle daha da zenginleştirilen programda, HATİAB’ın özel olarak Hataylı işadamları ve sanayicilerinin desteklerini alması etkinliğe yeni bir ivme kazandırmıştır. Elbette Hatay’ın hala orijinal özelliklerini koruyan, gizemli ve doğal tatları, el sanatları, tarım ve gıda ürünleri unutulmayacaktır. Hatay’ın tepsi kebabı, künefesi, kireçte kabak tatlısı, kömbesi, salça ve baharatlarıyla damaklarda bayram şöleni yaşatacak lezzetlerini İstanbullular ile buluşturacak olan Hatay Günleri’nin geçmişte olduğu gibi bu yıl da ziyaretçi akınına uğraması bekleniyor. Ayrıca şehrin anavatana katılımının 78. Yıldönümü olması nedeni ile Galatasaray Lisesi önünde yapılacak olan 78 tepsilik Künefe Şöleni ile İstanbulluların damakları bayram edecek.” -Cemil Yıldız-