Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

İstanbul’da Hatay Günleri

Açılışta 4000 Porsiyon Künefe

Açılışta 4000 Porsiyon Künefe dağıtıldı, yine izdiham oldu. Yenikapı’da Hatay günleri Pazar akşamına kadar sürecek. Hedef, 5 günde 4 Milyon ziyaretçi…

Hatay Valiliği’nin de desteğiyle, İstanbul’daki Hatay Dernekler Federasyonu tarafından bu yıl 10.su düzenlenen Hatay Günleri, önceki gün başladı, Pazar akşamına kadar sürecek. Yenikapı’daki etkinlikle beraber, Hatay’ın tarihi, ekonomisi ve yöresel lezzetlerinin tanıtılması amaçlanıyor.
İstanbul Yenikapı’da Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından, gastronomi alanında Yaratıcı Şehirler Ağı’na alınarak tescillenen Hatay mutfağının yöresel lezzetleri İstanbullularla buluşurken, vatandaşlara da yaklaşık 4 bin porsiyon künefe dağıtıldı, Hatay’ın kültürü tanıtıldı. Çarşamba günü başlayan İstanbul Yenikapı Hatay Günleri etkinliğine 120 firma katıldı. Hedefin, 5 günde 4 milyon ziyaretçinin ağırlanması olduğu belirtildi.
10 Ekim Pazar akşamına kadar sürecek olan etkinlikler kapsamında, kültürel sosyal faaliyetler yanı sıra workshop alanları, el sanatları gösterileri, Antakya Kına Geceleri gösterileri, Hatay yöresel davul zurna gösterileri ve konserler düzenlenecek.
Hatay’ın kültürünü ve mutfağını ulusal anlamda tanıtmayı amaçlayan Hatay Günleri etkinlikleri kapsamında, onlarca esnaf yanı sıra, el sanatçıları, davul zurna ekipleri ve halk oyunları ekipleri de Hatay’dan İstanbul’a getirildi.
İl’in yöresel ürünlerinin de sergilendiği etkinliklerde, Hatay’ın bütün Belediyeleri ve Kültür Müdürlükleri de stant açarak kentin tanıtımına katkı sunuyor. -Cemil Yıldız-