İstanbul’daki çökme… Antakya’daki bekleyiş!

İstanbul’daki çökme… Antakya’daki bekleyiş!

İstanbul Topkapı’da, Sulukule Caddesi üzerindeki tarihi surların bir kısmında, henüz bilinmeyen bir nedenle çökme meydana gelirken, akla, Antakya’daki benzer yapılar geldi. Özellikle de, kaderine teslim Trajan Su Kemeri!

Harbiye çağlayanlarından Antakya’ya su getirmek amacıyla Roma İmparatoru Traianus tarafından yaptırılan su kemerinin, Antakya içinde (Eski Devlet Hastanesi civarında) kalan ve halk arasında ‘Memekli Köprü’ olarak bilinen kısmında yaşanan ‘kaderine terk edilmişlik’, İstanbul’dan kamuoyuna yansıyan son gelişme ile bir kez daha gündemde.
Hatırlanacağı gibi, önceki gün, İstanbul’un Fatih ilçesi Topkapı mevkiinde bulunan tarihi surların bir bölümünde çökme meydana gelmiş, belediye ekipleri, surlardan düşen taşları kaldırmak için çalışma başlatmış, ardından da çökmenin yaşandığı alanın çevresine şerit çekmişti.
Benzer bir durum yaşanmasın diye uzun bir zamandır haberi yapılan Antakya içindeki Trajan Su Kemeri’ni oluşturan tonlarca ağırlığındaki taşlardaki şişme, ‘geliyorum’ diyen tehlike adına cevap ve çözüm bekliyor. Tamer Yazar