İstanbul’un markası, simidi!

İstanbul’un markası, simidi!

Peki, Antakya’nın markası!

“Hamurumuzda Dostluk Var” sloganıyla simit kültürünü dünya sofraları ile buluşturan girişimci ruhun bir benzeri, Antakya Simidi’nin kadim diyarı için de bekleniyor ve isteniyor.

Türkiye’nin ‘simit kültürünü’, yarattığı ‘Simit Sarayı’ markası ile kurumsallaştıran girişim adına paylaşılan cümle oldukça net… “İlk mağazamızı açarken bir hayalimiz vardı; Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanında mis gibi simitlerimizi yapma, tüm dünyaya tadımızı ve adımızı duyurup sevdirme hayali. Bugün, gerçekleşen bu hayalimizle büyümeye devam ediyoruz. Sabah, öğle ve akşam, günün her anında, hamuruna dostluğumuzu kattığımız taptaze lezzetlerimizi dünyanın birçok noktasında misafirlerimizle buluşturuyoruz.”
Tam da bu noktada, “Londra’da insanları kuyruğa dizebiliyorsak, bu bir başarı demektir” şeklinde konuşan Simit Sarayı Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kavukcu’nun söylediği mi?
“Dünyada Türk simidini bilmeyen kalmadı. İnşallah, Türkiye’den gıdada bir dünya markası çıkıyor. Şu anda 25 ülkedeyiz. İnşallah bu yıl 28 ülkeye ulaşacağız.”
Eldeki hikayenin okuyucuları arasında yer alan ve Antakya yemek kültürünün vazgeçilmezleri arasında yer alan Antakya Simidi’ni işaret edenler, hem kent idarecilerinin hem de Gastronomi başarısı ile dikkat çeken Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin, bu alana biraz daha fazla odaklanmasını istiyor ve bekliyor. Zira eldeki marka, hikayesini bekliyor.-Tamer Yazar-