Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

İSTE, bir projeyi daha tamamladı

İskenderun Teknik Üniversitesi’nde (İSTE),

İskenderun Teknik Üniversitesi’nde (İSTE), daha önce hazırlanan ve İngiltere merkezli The Rufford Foundation tarafından desteklenmeye hak kazanan “Endemik Bir Anadolu Balığı Olan Asi Karaburun’un Korunmasının İlk Adımı: Potansiyel Tehditlerin Belirlenmesi ve Koruma Çerçevesinin Oluşturulması” isimli projenin kapanış toplantısı düzenlendi.

İskenderun Teknik Üniversitesi’nde (İSTE), daha önce hazırlanan ve İngiltere merkezli The Rufford Foundation tarafından desteklenmeye hak kazanan “Endemik Bir Anadolu Balığı Olan Asi Karaburun’un Korunmasının İlk Adımı: Potansiyel Tehditlerin Belirlenmesi ve Koruma Çerçevesinin Oluşturulması” isimli projenin kapanış toplantısı düzenlendi. 28 Mayıs Salı günü İSTE Barbaros Hayrettin Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesi Mavi Salon’da gerçekleştirilen toplantıya Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cemal Turan, Doğa Koruma ve Milli Parklar Hatay Şube Müdürü Nuri Akın ve akademik personel katılım gösterdi.

İSTE Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Öğretim Üyelerinden Doç. Dr. Nebil Yücel ve Arş. Gör. Dr. Ece Kılıç tarafından hazırlanan proje kapsamında Asi Nehri’nde endemik ve nesli tehlike altında olan Asi Karaburun Balığı’nın (Chondrostoma Kinzelbachi) korunması için yapılması gerekenlerin ve yaşamını tehdit eden potansiyel kirletici kaynakların tespit edildiği belirtildi. Bu çerçevede Asi Karaburun Balığı’nın yaşam alanı olan sucul alanlarda su kalitesinin belirlenmesi, kirlilik kaynaklarının tespit edilmesinin yanı sıra bölge halkının nesli tehlike altında olan bu tür hakkında farkındalığı arttırmaya yönelik çalışmaların da yapıldığı vurgulandı. Ayrıca proje kapsamında gerçekleştirdikleri alan araştırmasıyla ilgili bilgiler de aktaran Dr. Ece Kılıç, Asi Karaburun Balığını koruma çerçevesi oluşturmak için Hatay’ın Kırıkhan İlçesine bağlı Gölbaşı bölgesinde bulunan yöneticilerle de görüşmeler gerçekleştirdiklerini söyledi.

Tamamladıkları proje için Doç. Dr. Nebil Yücel ve Dr. Ece Kılıç’ı tebrik eden İSTE Rektörü Prof. Dr. Tolga Depci, “Çevresine duyarlı bir üniversite olarak İskenderun’umuza, Hatay’ımıza, bölgemize ve ülkemize değer katan ve uluslararası kuruluşlar tarafından da desteklenen bir projeyi daha tamamladık. Azim, çalışkanlık ve sebat ile eskisinden daha güzel günlere kavuşacağımıza inanıyorum. Endemik bir tür olan Asi Karaburun Balığı’nın korunması için doğal alanda uygulamalı olarak bilimsel çalışmalar yürüten proje ekibini yürekten kutluyor ve başarılarının devamını diliyorum” dedi.