İSTE ev sahibi

İSTE ev sahibi

İskenderun’da Uluslararası Kaynak Teknolojileri Konferansı ve Sergisi

İSTE Rektörü Prof. Dr. Tolga Depci: “İSTE olarak, hem bölgemize hem de ülkemize yararlı olacağımıza inandığımız bir yola girdik. Bu konudaki en büyük adımımız Kaynak Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi’dir.”

İskenderun Teknik Üniversitesi, ICWET’21’e ev sahipliği yapıyor. Bu yıl altıncısı düzenlenen Uluslararası Kaynak Teknolojileri Konferansı ve Sergisi (International Conference on Welding Tecnologies and Exhibition- ICWET), kaynak teknolojileri alanında akademi ve iş dünyasını bir araya getiriyor. Üç gün sürecek konferansta, Çarşamba ve Perşembe günü İSTE Turkuaz Salon’da ve İTSO Salonu’nda kaynak teknolojileri alanında yapılan araştırmalarla ilgili sunumlar ve sergi katılımcılarla buluşurken, Cuma günü (bugün) ise konferansın kapanışı sosyal etkinliklerle yapılacak.
13 Eylül’de yapılan açılış oturumuna; İSTE Rektörü Prof. Dr. Tolga Depci, İTSO Yönetim Kurulu Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, DOĞAKA Temsilcisi, İSTE Rektör Yardımcıları ile Akademi ve Sanayi camiasından çok sayıda kişi katıldı.
Oturumda ilk sözü, İSTE Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ersin Bahçeci aldı.
Doç. Dr. Bahçeci, konferansın bu yıl İSTE’de düzenlenmesi için Kaynak Teknolojileri Derneği ile yaptıkları görüşmelerin olumlu sonuçlanmasında emeği geçenlere teşekkür etti.
“Bu denli geniş ve kapsamlı bir alanda önemli çalışmaların yapılmasında yönlendirme yapma adına, bu tür konferanslar oldukça önemli” diyen Bahçeci, “İSTE olarak, hem bölgemize hem de ülkemize yararlı olacağımıza inandığımız bir yola girdik. Bu konudaki en büyük adımımız Kaynak Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi’dir. Projenin her adımında yanımızda olan İTSO’ya, projemizi onaylayan ve kıymetli gören Bakanlığımıza ve DOĞAKA’ya teşekkürü bir borç bilirim. Konferans için özenle çalışan öğrencilerime, İSTE Metalurji Öğrenci Topluluğu ve Bilimsel Araştırmalar Öğrenci Topluluğu’na özverileri için teşekkür ediyorum” dedi.
Doç. Dr. Ersin Bahçeci konuşmasını, “İSTE olarak gözümüz uzayda. Gelecek uzayda, bu alanda çalışacak insan gücünü yetiştirmek amacındayız” şeklinde noktaladı.
Açılışa katılan İTSO Yönetim Kurulu Başkanı Levent Hakkı Yılmaz da, İskenderun’un birçok alanda ülke genelinde adından söz ettirdiğinin altını çizdi ve şöyle devam etti:
“İskenderun, Türkiye’nin önde gelen ağır sanayi bölgelerinden biridir. Yapılan araştırmalar nitelikli eleman eksikliğini ortaya koymuştur. Kalifiyeli kaynakçı eksikliğinin giderilmesi hususunda İSTE yürütücülüğünde, İTSO ortaklığında ve DOĞAKA finansörlüğünde Kaynak Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi’ni hayata geçirmekteyiz. Üniversite-Sanayi işbirliğinin en güzel örneklerinden biri olan projemizle, kalifiyeli eleman yetiştirmeyi ve mevcut çalışanları daha iyi hale getirmeyi amaçlıyoruz. Emeği geçen tüm paydaşlarımıza İTSO adına çok teşekkür ediyorum.” -Selvi Günay-