Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

İSTE ‘Havacılık Topluluğu’

İste Farkını Paylaştı İSTE

İste Farkını Paylaştı

İSTE Havacılık Öğrenci Topluluğu’nun düzenlediği sektörel buluşma organizasyonu, Sivil Havacılık öğrencilerinin olduğu kadar, havacılık ile ilgili tüm kesimlerin yoğun ilgisini çekti. Beklenen haber ise Rektör Dereli’den geldi… “Sivil Havacılık Yüksekokulumuzun Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi’ne dönüşmesi için başvurularımızı yapmış bulunuyoruz.”

Eğitim alanında, üniversite-sanayi işbirliğinde yürüttüğü çalışmalar ve projelerle dikkatleri üzerine çeken İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE), öğrenci toplulukları eliyle hayata geçirdiği organizasyonlarıyla da farkını ortaya koymayı sürdürüyor. İSTE Havacılık Öğrenci Topluluğu’nun bu kapsamda gerçekleşen “Sektörel Buluşma” Organizasyonu, salona sığmayan katılımcıların kalabalığında, oldukça önemli ve bir o kadar da renkli bir güne imza attı.
Sektörel buluşma organizasyonu, uzun yıllar bu işe emek vermiş ve aktif olarak çalışmaya devam eden, alanının kıdemli isimlerinden Onur Air Kabin Hizmetleri Başkanı Tülay Bulut ile Antalya Bilim Üniversitesi ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından 2018 Yılı Yılın Havacılık Taltif Madalyası ile ödüllendirilen SunExpress Pilotu Serdar Altunok’u, sivil havacılık öğrencileri ile buluşturdu.
-FAKÜLTE MÜJDESİ-
Organizasyonun açılışında kürsüye gelen ve “Sivil havacılık disiplinli bir sektör” saptamasında bulunan İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, şöyle konuştu:
“Sivil Havacılar olarak, Sivil Havacılık Öğrenci Topluluğu olarak yaptığınız iş hem çok havalı, hem de çok ciddi bir iş. Sektörü öğrencilerle buluşturmak, aradaki bağlantıları artırmak adına çok mühim. Teşekkür ediyoruz, tekrarını istiyoruz. Motivasyonunuzu hiç bozmayın. Aynı heyecan ile Teknoversite Günleri’mize, TEKNOFEST’e, TÜBİTAK yarışmalarına projelerinizle katılmanızı diliyoruz. Bu konuda sizlere olan desteğimiz her zaman sürecek. Nitekim Sivil Havacılık Yüksekokulumuzun Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi’ne dönüşmesi için başvurularımızı yapmış bulunuyoruz.”
-YANLIŞA YER YOK-
Gerçekleşen toplantıda mesleğine dair konuşan, Onur Air Kabin Hizmetleri Müdürü Tülay Bulut, ise ‘Asla yanlışa yer yok’ ifadesinin altını çizdi ve şöyle devam etti:
“Rektör hocamızın da değindiği gibi, disiplin, bizim mesleğimizin temeli. Asla yanlışa yer yok. Ancak şu an Y ve Z kuşağıyla çalışıyoruz ve kuşak farklılığından kaynaklanan bazı sorunlar olabiliyor. İlk olarak, Türk Hava Yolları’nda çalışmaya başladım. Ardından Onur Air Havayolları’na, deneyimlerimi paylaşmak adına geçiş yaptım. Bu işe, disiplinli yetiştiğim için uyum sağlayabildim.”
-DİL ÖĞRENİN-
Katılımcı öğrencilere hitaben konuşmasında, yabancı dil öğrenmenin ve bilmenin mesleki alanda ilerleme noktasında olmazsa olmazlardan biri olduğunu dile getiren Tülay Bulut, gerek kabin hizmetlerinde gerek havacılığın her hangi bir kolunda, yabancı dilin eskisinden önemli olduğunun ve artık bir değil, en az iki dili iyi derecede bilmek gerektiğinin altını çizdi.
-EN İYİ ANONS-
‘En iyi anons’ yarışmasının da yapıldığı organizasyonda, her bölümden öğrenciler, düzenlenen yarışmada ‘en iyi olmak’ için mücadele etti. Öğrenciler, Türkçe yaptıkları anonslar kadar, İngilizce anonslarıyla da dikkat çekti, katılımcılar adına keyifli anlar yaşandı.
Yarışmadan sonra söz alan SunExpress Pilotu Serdar Altunok, paylaştığı deneyimleriyle salonun dikkatini üzerinde toplayan bir diğer isim oldu.
-GELECEĞE YATIRIM-
Serdar Altunok, pilotluk mesleğinin ve eğitiminin aşamalarını detaylarıyla anlatarak, öğrencileri ve meraklılarını bilgilendirdi. Kaptanlık yaptığı süre boyunca karşılaştığı ilginç anılarını da paylaşan Altunok, mesleğin sadece kazanılan paradan ibaret olmadığını, sürekli eğitim ve denetim mekanizmasının işlediğini belirtti.
Pilotluk eğitiminin masraflı görüldüğü için başlangıçta zor geldiğini de ifade eden Altunok, ancak bunun birkaç yılda kazanılabilecek bir miktar olduğunu, yapılan her masrafın ise geleceğe yatırım olacağı düşünülerek yapılması gerektiğini söyledi.
Serdar Altunok, yoğun istek üzerine “pilot anonsu” da yaparak salonun takdirini topladı. Konuşmalarının son bulmasıyla yapılan çekiliş sonrasında, öğrencilere çeşitli hediyeler verildi. Organizasyona katılan herkesin hayallerini yazarak birer uçak şeklinde semaya fırlatması sonrasında, konuklara plaket takdim edildi. -Tamer Yazar-