Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

İSTE ve Bakanlık imzaladı, bu kütüphane ‘Gençlerin’ …

Kültür Bakanlığı ile bir

Kültür Bakanlığı ile bir Çocuk ve Gençlik Kütüphanesi açılmasına dair protokol imzalayan İSTE adına konuşan Rektör Dereli, “Çocuk ve gençlerimizi, daha üniversite çağına gelmeden üniversite ile tanıştırmak istiyoruz” dedi.

Yeni kurulmuş bir üniversite olmasına rağmen ilkleri başarmanın peşinde koşan yönetim algısını her aşamada hayata geçirmeyi hedefleyen İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE), Türkiye’nin üniversitede konuşlanan ilk “Çocuk ve Gençlik Kütüphanesi”ni hayata geçirmek üzere ilk adımı attı.

-Bakanlık imza koydu-

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü ile İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) arasında yapılan protokol kapsamında, İSTE Merkez Kampüsü içerisinde bulunan Barbaros Hayrettin Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesi binasının 4. katında, İSTE Merkez Kütüphanesi’nin yanında yer alan toplam 250 m2 bağımsız bölüm, Çocuk ve Gençlik Kütüphanesi kurulmak üzere Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü’ne tahsis edildi. İskenderun İlçe Halk Kütüphanesi’ne bağlı olarak birkaç ay zarfında faaliyete geçmesi planlanan Çocuk ve Gençlik Kütüphanesi’nin hizmet verecek hale getirilmesi ve tefrişatı, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından sağlanacak.

-Desteğe teşekkür-

Türkiye’nin, bir üniversitede konuşlanan ilk Çocuk ve Gençlik Kütüphanesi’nin kurulmasına destek veren, başta Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı olmak üzere;  Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü’ne, Hatay İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüsnü Işıkgör’e, İSTE Kütüphane & Dokümantasyon Daire Başkanlığı’na ve İskenderun İlçe Halk Kütüphanesi Müdürlüğü’ne teşekkür eden İskenderun Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli şöyle konuştu: “Çocuk ve Gençlik Kütüphanesi ile Türkiye’de yine bir ilk olan İskenderun Teknik Çocuk Üniversitesi’nin ilk adımını da atmış oluyoruz. Biz, eğitim ve öğrenimi bir bütün olarak görüyoruz, beşikten mezara kadar sürekli devam eden bir süreç olarak görüyoruz. Çocuk ve gençlerimiz, daha üniversite çağına gelmeden üniversite ile tanıştırmak istiyoruz. Teknoversite’mizin çocuk ve gençlik basamağı olan İskenderun Teknik Çocuk Üniversitesi, çocukları ve gençleri yenilikçiliğe ve girişimciliğe motive eden teknoloji kitaplarıyla donatılan Çocuk ve Gençlik Kütüphanesi ile; bu bağlamda, nesiller arasında bir bilgi köprüsü oluşturma işlevini de görecektir.”

-Katkı verecek-

Kurulması planlanan Çocuk ve Gençlik Kütüphanesi’nin İskenderun İlçe Halk Kütüphanesi’ne bağlı olarak hizmet vereceğini ifade eden Kültür ve Turizm Bakanlığı İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüsnü Işıkgör, yeni açılacak bu kütüphanenin ilçedeki ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerinin gelişimine büyük katkı yapacağını ifade etti. İmzalanan protokolün ardından, Kültür ve Turizm Bakanlığı Hatay İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüsnü Işıkgör, İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli’ye, ‘Hatay Devleti’ ve ‘Hatay Tarihi’ kitaplarını hediye etti.

Tamer Yazar