İSTE’den önemli üretim…

İSTE’den önemli üretim…

Otomatik Dezenfektan Tüneli

Bilim ve Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (İSTE-BTM), dezenfektanlı sıvı püskürterek hijyen sağlayan, sensörlü bir tünel projesi gerçekleştirdi.

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE), yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgını ile mücadele süreçlerine katkı sunmak amacıyla, giysiler üzerindeki bulaş etkisini minimize ederek hijyen sağlamak üzere, “sisleme yöntemi” ile çalışan “Otomatik Dezenfektan Tüneli (Kabini)” üretti. İSTE Bilim ve Teknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi (İSTE-BTM) bünyesindeki laboratuarlarda tasarımı yapılan ve üretilen tünel, İSTE Merkez Kampüs Girişi’nde devreye alınarak hizmete sunuldu.
Devreye alınan dezenfektan tünelini kullanan İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, Teknoversite’nin tüm imkânlarını seferber ederek Koronavirüs Salgını ile mücadeleye katkı sunmak için yoğun çaba sarf ettiklerini belirterek şunları söyledi:
“Tüm birimlerimiz, canla başla çalışıyor. Bir taraftan ‘uzaktan öğretim’ teknikleri ile eğitim-öğretim süreçlerini sürdürüyoruz, bir taraftan COVID-19 hakkında bilimsel araştırma çalışmaları yapıyor ve destekliyoruz. Teknoloji Transfer Ofisimiz (İSTE-TTO), sosyal sorumluluk bilinci ile 3 boyutlu yazıcılar ile ürettiği koruyucu yüz maskelerini sağlık çalışanlarına ulaştırılmak üzere her gün İlçe Sağlık Müdürlüğü’ne teslim ediyor. Biyomedikal Mühendisliği Bölümümüz, ilaç ve aşı projelerine hız verdi. Bilim ve Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi’miz de (İSTE-BTM), dezenfektanlı sıvı püskürterek hijyen sağlayan sensörlü bir tünel projesi gerçekleştirdi. Dezenfektanlar doğru seçildiği ve kullanıldığı takdirde, bu tür tüneller ile Koronavirüs mücadelesinde önemli oranda fayda sağlanabilir” şeklinde konuştu. Tamer Yazar

(Visited 1 times, 1 visits today)