İSTE’li Öğrencilerle;

İSTE’li Öğrencilerle;

Sırrını Paylaştı

Türkiye’nin en büyük teknoloji haber sitelerinden biri olan ShiftDelete.Net’in (SDN) kurucu CEO’su Hakkı Alkan, İSTE’li gençler ile “Girişimcilik ve Mühendislik” üzerine söyleşide bulundu, başarıyı anlattı.

Türkiye’nin en büyük teknoloji sitelerinden ShiftDelete.
Net’in kurucusu, aynı zamanda bir Teknoloji Blogger’ı olan Hakkı Alkan, İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Bilim ve Teknoloji Öğrenci Topluluğu’nun organizasyonunda düzenlenen “Girişimcilik ve Mühendislik” söyleşisi kapsamında İSTE Öğrencileri ile bir araya geldi.
Sakarya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümü mezunu olan ve 2005 yılında ShiftDelete.Net’i kurmasıyla, bu alanda önemli başarılar elde eden Hakkı Alkan, İSTE’deki buluşmada, öğrencilere kendi girişimcilik hikayesini anlattı, merak edilen soruları cevaplandırdı.
-BÜYÜK HAYALLER-
Konuşmasına, “Büyük hayallere nasıl gidilir? Arkadaşlar öncelikle çalışmanız ve yenilikçi fikirler üretmeniz lazım. Bir konuda ilerlemek istiyorsanız o konuya iyi hâkim olmanız lazım ve o konu hakkında pazar araştırmanızı iyi yapmanız lazım. Bütün bunları iyi ve disiplinli bir şekilde yaparsınız başarının gelmemesi olanaksızdır” diyerek başlayan, shiftdelete net’in (SDN) kurucu CEO’su Hakkı Alkan, öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği etkinlikte sözlerini şu şekilde sürdürdü:
“Bizim başarı hikâyemiz, okulun internet sitesini zora sokmamızla başladı. Okuldaki hocalar bunu fark edince, ‘siz bu alana meyillisiniz, bizim web sitesinin de güvenliği üzerine çalışın’ diyerek bizi işe aldılar. Böylelikle, kısıtlı imkânların olduğu zamanlarda, internet denen olağanüstü sistemi sınırsız kullanma ve bilgiye doğrudan erişme gücünü elde ettik. Mezun olduktan sonra bir dergide editör olarak çalışmaya başladık. Az bir kazancımız olmasına rağmen, kendimizi geliştirmek için çalışmaya devam ettik. Çalıştığım dergiye, ‘bir site yapalım ve tanıtım videoları çekelim, ürün tanıtalım ve insanların yorumlarını alalım, siteye reklam alarak mali bir döngü oluşturalım’ önerisi sunsam da, kabul edilmedi. O zaman, – ne gerek var- şeklinde umursanmayan bir fikir olarak görülüyordu. Mühendis kafası durmaz arkadaşlar! Biz kendi sitemizi yaptık. Tam da ‘buradan bir ekmek çıkmaz’ bize derken, sadece bir tek üyeyle, O’nun geri bildiri-miyle kendimizi yeniledik. Asıl dönüm noktamız ise Google’a e-posta yazmamız oldu. Yazarken, ‘ne yazılır ki Google’a, zaten cevap vermezler yazalım gitsin’ dedik. ‘Sevgili Google’ diye başlayan bir e-posta attık ve kısa sürede bize cevap geldi. Bir şirket olarak kendimizi tanıtmıştık. Kabul gördük ve Microsoft’a da yazdık, ama bu sefer ‘Google bizim iş ortağımız’ diyerek… Bizim burada farkımız, ‘özgün içerik’ oluşturmak oldu. Haberi ilk elden vermek çok önemlidir. Tanıtım videoları ile ürün tanıtılmasının müşteri iadelerini azaltacağını söyledik. Gerçekten azaldı. Şu anda alanımızda en iyi firmalardan biriyiz.”
Yaptığı projeler sırasında oluşan anılarını paylaşırken eğlenceli anlar yaşatan Hakkı Alkan, söyleşisinin sonunda, kendisini merakla ve büyük bir ilgiyle dinleyen öğrencilerin sorularını cevaplamayı da ihmal etmedi. -Tamer Yazar-

(Visited 2 times, 1 visits today)