İSTE’nin insansı robotu

İSTE’nin insansı robotu

Başarının hikayesi oldu

2.Teknoversite Günleri’nin belki de en fazla dikkat çeken kısmı, İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) ailesine yeni katılan insansı robot Robiste’nin sergilediği gösteri oldu. Robiste, gösterisiyle izleyenleri büyüledi.

Yoğun bir katılımla gerçekleşen 2. Teknoversite Günleri’nde konuşan İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, “Biz, teknolojiye adanmış bir teknik üniversitesiyiz. Bu yüzden, kendimize ‘TEKNOVERSİTE’ diyoruz ve bu vizyonun altını dolduracak çalışmalar yapıyoruz” derken, sözlerine şöyle devam etti:
“Kimi zaman ‘Teknoversite nedir’ diye soruluyor? ‘Nereden çıktı bu’ diye soruluyor? Teknoversite, en basit şekliyle, üniversitenin teknolojikleşmesini ve teknolojinin üniversiteleşmesini ifade etmektedir. Robiste, bir insansı robottur. İSTE ailesine yeni katıldı. O’nu bir reklam yüzü olmaktan daha çok, Teknoversite vizyonu ile kurmaya çalıştığımız, öğrenmeyi ‘öğrenmeye’ ve ‘üretmeye’ dayalı yeni bir yükseköğretim ekosisteminin önemli bir parçası olarak görüyoruz. Çok yakında inşallah Üniversitemizdeki insansı robotların, insansız araçların, otomatların sayısı daha da artacak. Daha da önemlisi, biz artık bunları kendimiz yapmayı planlıyoruz. Mezunlarımızın teknolojiyi ürünleştirerek toplumun yaşam kalitesini artırmasını hedefliyoruz.”
-YOĞUN KATILIM-
4-5-6 Mayıs tarihlerinde gerçekleşen 2.Teknoversite Günleri’nin açılışı yoğun bir davetli katılımıyla gerçekleştirildi. İskenderun Teknik Üniversitesi merkez kampüsünde İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli’nin ev sahipliğinde düzenlenen açılış törenine; Hatay Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, İSDEMİR A.Ş. Genel Müdürü Toker Özcan, İskenderun Kaymakamı Vekili Payas Kaymakamı Hakan Kılınçkaya, İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil,İskenderun Deniz Üs Komutanı Deniz Kurmay Albay Aykar Tekin, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, bürokrasi ve iş dünyasından temsilciler, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.
-SANAT VE TEKNOLOJİ-
İSTE Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuvarı öğretim elemanları ve öğrencileri tarafından verilen mini müzik dinletisi ile renklenen programın devamında, sahneye İSTE adına Robiste çıktı. İskenderun Teknik Üniversitesi ailesine yeni katılan insansı robot Robiste’nin yapış olduğu gösteri izleyenleri büyüledi. Robiste adı verilen programlanabilir insansı robot; sunuculuk yaptı,fıkralar anlattı, izleyenlerle Türkçe ve İngilizce olarak diyaloğa girdi. Çayda çıra, horon ve harmandalı dahi oynayan Robiste, bir yandan teknolojinin ulaştığı boyut ve mesafe hakkında katılımcılara mesajlar verip düşündürürken, diğer yandan keyifli anlar yaşattı.
-EXPO İŞBİRLİĞİ-
Gerçekleşen toplantıda kısa bir konuşma yapan ve Expo 2021 noktasındaki çalışmalara işaret eden
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş ise, bu organizasyonda ilgili tüm paydaşlarla işbirliği yapmak istediklerini ve bu hususta, teknoversite vizyonu ve heyecanını ortaya koyan İskenderun Teknik Üniversitesi’nden de destek beklediklerini dile getirdi. -Tamer Yazar–

(Visited 1 times, 1 visits today)