Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

İstişare Toplantısı Sorunlar raporlaştırılacak

Meslek Komite Başkanları ile

Meslek Komite Başkanları ile ‘Ekonomik İstişare toplantısı’ gerçekleştirilen İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası’nda (İTSO) konuşan İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, “Meslek Komitelerimizin sorunlarını en yetkili birimlere iletiyoruz” dedi.

İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, İTSO Başkan Yardımcıları Muhsin Yeter ve Mahir Tener’in moderatörlüğünde gerçekleştirilen toplantıda, Meslek Komite Başkanlarının sorunları görüşüldü. İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası’nda (İTSO), koronavirüs tedbirleri kapsamında sosyal mesafe dikkate alınarak gerçekleştirilen toplantıda konuşan Yılmaz, Meslek Komite üyelerinin sorunlarını en yetkili birimlere ulaştırıldığını ve bu sorunların çözümü noktasında yoğun çaba sarf ettiklerini belirterek, şöyle konuştu:
“Bilindiği üzere, koronavirüsün ilk olarak ülkemizde görüldüğü tarih olan Mart ayından bu yana, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası olarak, üyelerimizle görüşmeler sağlamak suretiyle, yaşanılan sorunları ve çözüm önerilerini üst mercilere iletme noktasında çalışmalar yapmaktayız. İş dünyasından gelen talep ve beklentilerin karar vericilere iletilmesinin ardından, özellikle finansmana erişim noktasında önemli adımlar atılmıştır. Esnaf ve tüccarlara ilişkin birçok kredi programı hayata geçirilmiş, ayrıca kredi garanti fonunun sağladığı kefalet desteğinin içeriği genişletilmiş ve kolaylaştırılmıştır. Muhtasar, KDV ve SGK prim ödemeleri ötelenmiş, istihdamın devamlılığının sağlanması amacıyla kısa çalışma ödeneği daha pratik hale getirilmiştir. İş dünyasına ve halka ek yük getirilmemesi amacıyla, konaklama vergisi ile otopark yönetmeliklerinin yürürlük tarihi uzatılmış, tarımsal üretime ve çiftçiye önemli destekler sağlanmış, icra ve iflas takipleri belli bir süre için durdurulmuştur. Kapasite raporlarının süresi uzatılmış, Odalara ödenecek aidatlar faizsiz olarak Ekim ayına ertelenmiştir. Bunlara ek olarak, daha birçok destek uygulanmıştır.
Bundan sonraki süreçte, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası olarak, tüm meslek kollarının Covid-19 sürecinde yaşadığı sorunların tespit edilerek çözüm bulunması noktasında yeni bir çalışma yapmak istiyoruz. Bu çalışmamızda da, siz değerli Meslek Komitesi başkanlarımıza önemli görev ve sorumluluklar düşmektedir. Takdir edersiniz ki, Yönetim Kurulu olarak yaklaşık 6.400 üyemiz ile bire bir irtibat kurabilmemiz, uygulama açısından zor olacaktır. Dolayısıyla, meslek gruplarınızın Odamızdaki temsilcileri olan siz değerli Meslek Komite başkanlarımızın, kendi meslek gruplarındaki üyelerle iletişim kurarak, mesleklerini icra ederken yaşadıkları sorunları ve çözüm önerilerini sizlerden dinlemek istiyoruz. Sizlerden aktarılacak tüm bilgileri rapor haline getirmek suretiyle, hem Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne, hem de ilgili kurum ve kuruluşlara ileteceğiz.”
Toplantı sonunda, Meslek Komite üyelerinin sorunları tek tek dinlendi ve bu sorunların rapor haline getirildikten sonra, İTSO Yönetimi tarafından en yetkili mercilere iletileceği ve sorunların çözümü konusunda gerekli girişimlerin yapılacağı bildirildi.  Tamer Yazar