İtalya, Romanya, Türkiye ortaklığındaki Erasmus Projesi:

İtalya, Romanya, Türkiye ortaklığındaki Erasmus Projesi:

Amaç: “300 Öğrenciye Eleştirel Düşünme” Aşılama

Belen’den 2 kadın öğretmenin katıldığı, İtalyanlar ve Romanyalılarla ortak Ulus Ötesi Projesi Toplantısı İtalya’da yapıldı.

Avrupa Birliği (AB) tarafından finanse edilen, Erasmus+ Gençlik Alanında Stratejik Ortaklıklar Projeleri kapsamında; Romanya’dan Asociatia Tineret pentru Dezvoltare Durabila ve Constantin Brâncoveanu Lisesi, Türkiye’den Belen Kaymakamlığı ve İtalya’dan Beyond Borders Cultural Association işbirliğinde, “EDUcate YOUth – Nonformal bridges to formal education” adlı projenin Ulus Ötesi Toplantısı, 19-20 Mart 2022 tarihleri arasında İtalya’nın Corato şehrinde gerçekleştirildi.

Proje toplantısına, ilimiz Belen Kaymakamlığı’nı temsilen, Proje Koordinatörü Yeliz Sevim ve Belen Halk Eğitimi Merkezi El Sanatları Öğretmeni Nermin Karşanbaş katıldı.

Proje Koordinatörü Yeliz Sevim, projenin temel hedefinin Romanya, İtalya ve Türkiye’den 14-20 yaş arası toplamda 300 gencin, yaygın eğitim metotları aracılığıyla eleştirel düşünme ve temel yetkinliklerin geliştirilmesi ile dernek, okul ve kamu kurumları arasında örnek bir işbirliği modeli oluşturmak olduğunu söylerken, projenin başlangıcından bu yana yapılan faaliyetler ve yaygınlaştırma çalışmalarının değerlendirildiğini belirtti.

Belen Kaymakamı Hayrettin Baskın da, Erasmus+ projelerinin, eğitim ve kültürel alanda farkındalık yarattığını, bu projenin de örgün ve yaygın eğitim arasında köprü olacağını ifade ederek, emeği geçen Proje Koordinatörü Yeliz Sevim’e, proje ortaklarına ve ev sahibi kuruma teşekkür etti. -Duygu Ertaş-