İvmemiz pozitif, kaybetmeyelim…

İvmemiz pozitif, kaybetmeyelim…

Hatay İl Sağlık Müdürü Dr. Hambolat, KOVİD mesajında, “Mesafe, Maske, Hijyen” uyarısını yineledi.

Hatay İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Hambolat, ilimizin koronavirüs ile mücadelede pozitif bir ivme yakaladığını, bu ivmenin devamı için de vatandaşların her durumda “Maske, Mesafe, Hijyen” kurallarına uyma alışkanlığını sürdürmesi gerektiğini bildirdi.
Mesajında, son zamanlarda, ilimiz ile ilgili yerel basında yer alan ve ellerine ulaşan koronavirüs verileri açısından vatandaşlara yönelik bazı uyarıların, toplum sağlığını ve kamu düzenini korumak açısından tekrarlanması gerektiğinin altını çizen İl Sağlık Müdürü Dr. Hambolat, şöyle devam etti:
“İlimizde almış olduğumuz tedbirlerle beraber, vaka artış hızının düşük olması yönünde kaydedilen olumlu tablonun, vatandaşlarımız açısından, sanki hastalık riski ve bulaştırıcılığı tamamen ortadan kalkmış gibi bir rehavet ve yanlış algıyı görmekteyiz.
Özelikle yaz mevsimine ve tatil havasına girdiğimiz şu günlerde, havaların ısınması ile beraber, serinlemek amacı ile kullandığımız havuz ve denizlerde koronavirüsün damlacık yolu ile bulaştığını ve insan yoğunluğuna bağlı olarak damlacık sayısının arttığını unutmamalı, tedbirleri elden bırakmamalıyız. Düğün sezonlarının açılması ile birlikte, düğün salonlarında ve açık alanlarda belirlenen tedbirlere sıkı sıkıya uymamız gerekmektedir.
Sağlık Bakanımız Sayın Dr. Fahrettin Koca’nın da sıklıkla vurguladığı gibi, düğünler; açık alanda, kısa süreli, misafir kapasitesi belirlenen sayıda ve mesafe planına uygun oturma düzeni şeklinde olmak zorundadır. Berber, kuaför ve marketlerde de; az sayıda müşteri, yakın temastan uzak, tokalaşma olmadan ve hijyen kurallarına uygun hareket etmek zorundayız. Yaklaşan kurban bayramı dolayısı ile kalabalık ortamlardan uzak, eski bayramlarda olduğu gibi, yoğun bir bayramlaşma ve tokalaşma olmadan, hijyen kurallarına uygun şekilde hareket ederek kurbanlarımızı kesmemiz gerekmektedir.
Hatay Valiliğimizin başkanlığında ve tüm paydaş kurumlarımız ile beraber ilimizde yürütmüş olduğumuz ve olumlu neticeler kaydettiğimiz koronavirüs tedbirlerinde yakalamış olduğumuz pozitif ivmeyi kaybetmeme adına vatandaşlarımızdan ricamız; Maske+Mesafe+Hijyen kurallarına uygun hareket etmeleri, kurallara uymayan kişileri uygun bir yaklaşım ile uyarmaları, virüs tamamen ortadan kalkmış gibi davranmamaları yürüttüğümüz mücadelemiz açısından büyük önem teşkil etmektedir.
Bizler, sağlık çalışanları olarak, sizlerin ve sevdiklerinizin sağlığını önemsiyor, her türlü fedakârlığı göstermeye gayret ediyoruz. Sizlerin de kurallara riayet etmenizi rica ediyoruz. Unutmayalım ki, koronavirüs, alacağımız tedbirlerden daha güçlü değil.” -Cemil Yıldız-

(Visited 1 times, 1 visits today)