İYİ Partili Başkan, mesajı tarladan verdi:

İYİ Partili Başkan, mesajı tarladan verdi:

Çiftçim Zor Durumda

İYİ Parti Kırıkhan İlçe Başkanı Halil Andır, buğday üreticisinin, hasadını bitirmek üzere olduğunu hatırlattı ve iyi bir taban fiyatının bugüne kadar açıklanmamış olmasının, çiftçiyi mağdur ettiğini kaydetti.

Kırıkhan İYİ Parti İlçe Başkanı Halil Andır, Kırıkhan ovasında hasadı süren buğday tarlasından seslenirken, çiftçinin zor durumda olduğunu şöyle anlattı:

“Bildiğiniz üzere, Hatay genelinde birkaç güne kadar buğday hasatları sona erecek. Ekim zamanında tohumluk, taban gübresi ve mazot maliyetlerinin, ilerleyen zamanlarda ilaçlama ve üst gübresi maliyetlerinin durumu malumunuz. Girdilerin ateş pahası olduğu şu dönemde, mevsimsel etkilerden kaynaklı rekolte düşüklüğü de hesaba katılınca, çiftçimizin beli iyiden iyiye bükülmüş hatta kambura dönmüştür. Hasat zamanı alacaklılar ve başta bankalar olmak üzere, çiftçiyi kara kara düşündürmekte. Haliyle gariban çiftçim, bir umut, Ankara’dan gelecek buğday fiyatlarını beklemektedir.

Her fırsatta çiftçimizin yanında olması gereken bölge Vekillerimiz, Ziraat Odası Başkanlıklarımız, bugün çiftçimize destek olmayacaksa, ne zaman olacaklar? Belirsizlik ve kararsızlık ortamında bulunan çiftçimize bir an önce bir açıklama yapılmalı ve buğday fiyatları, enflasyon ölçüsünde değer biçilerek belirlenmelidir. Aksi halde unutulmamalıdır ki, milletin efendisi olan köylü ve çiftçi kardeşim, günü geldiğinde bunun hesabını sandıkta soracaktır.”

-Duygu Ertaş-